חמישה טיפים לשדרוג התפילה שלך

חמישה טיפים מהתורה לקידום התפילות האישיות שלך

משה ויטמן
זה אמנם נכון שכשאנו שומעים את המושג תפילה עולה לנו מיד בראש שלושת התפילות שאנו צריכים להתפלל בבוקר בצהריים ובערב, אך זו לא מסתכמת בכך.

תפילה היא הזכות של כולנו, בני עם ישראל, לפנות בכל רגע נתון לבורא עולם ולבקש ממנו, בפה ובלב את בקשתנו האישית. התפילה נושאת בחובה כוח אדיר ועוצמתי הטבוע בה על ידי בורא העולם והיא מסוגלת להזיז עניינים, להשפיע עלינו ברכות והצלחות ולעורר עבורנו ישועות ורחמים.

אבל מה, חשוב שנדע, כי ככל שהתפילה תהיה איכותית יותר וברמה גבוהה יותר, כך לא רק שיש לה סיכוי טוב יותר להישמע ולהתקבל אלא היא תרומם ותגביה אותנו אל מחוזות גבוהים יותר, שאותם נחווה היטב לאחר שנסיים את התפילה ונצטרך לשוב ולהתמודד עם חומריות החיים.
איך משדרגים את איכות התפילה?

חמישה טיפים מהמקורות מוגשים בזאת לפניכם:
1. צדקה לפני התפילה. חכמינו ז"ל ממליצים בתלמוד לתת ולו סכום פעוט לצדקה לפני התפילה, זאת כדי לעורר עלינו חסד ורחמים מלמעלה ולפתוח שערי שמים לתפילתנו. "כל המרחם על הבריות מרחמים עליו מן השמיים" אמרו חכמים ולכן מומלץ מאוד לעשות זאת כשאנו מצפים לרחמים.
2. תפילה בריכוז ובכוונה. למרות שהבנת פירוש המילים ותשומת הלב אל משמעותן בעת התפילה אינה תנאי הכרחי לקיום חובת תפילה, אינה דומה תפילה הנאמרת עם כל הכוונה הראויה, לתפילה הנאמרת בפה כשהמחשבות נמצאות במקומות אחרים לחלוטין… האמת היא, שהכוונה בתפילה מתחילה עוד לפני התפילה עצמה בהכנה והתארגנות מתאימים. אל תבוא עם החיפזון והבהילות מהעבודה והיומיום אל בית הכנסת, שב רגע ותירגע, תן לראש שלך להתרכז ולהתאפס ורק אז תיכנס, ללא טלפונים וללא מפריעים אחרים אל בית הכנסת.
3. תפילה במניין. אם לכל אחד מישראל יש את הזכות להתפלל והעוצמה להשפיע בתפילותיו, לקבוצה גדולה יש כוח גדול הרבה יותר. על פי המקורות אלוקים משרה את כבודו וקדושתו על קבוצה של עשרה יהודים – "מניין" ולכן ישנה עדיפות ויתרון להתפלל במניין. גם אם משום מה נבצר ממך להתפלל במניין, כדאי שתתאים את שעת תפילתך לשעה בה הציבור בבית הכנסת מתפללים, היא תתקבל הרבה יותר.
4. תפילה בבית כנסת. עם ובלי קשר למניין, כדאי מאוד להתפלל בבית הכנסת. קדושת בית הכנסת המהווה מאז חורבן בית המקדש "בית מקדש קטן" או "מקדש מעט" בז'רגון התורני, משדרגת ומגביהה את רמת התפילה הן בנוגע להשפעתה עלינו – בחיים שאחרי התפילה והן ביחס להשפעתה במרומים. לכן, גם אם אתה מתפלל ביחידות, כדאי שתעשה זאת בבית כנסת. מומלץ בחום.
5. אמונה בבורא עולם. היסוד הפנימי של כוח התפילה הוא האמונה החזקה בבורא עולם המוצאת את ביטויה בכך שאנו פונים ומבקשים על חיינו ממנו. כך לפי הספרים הקדושים. לכן, ככל שהאמונה בליבנו תהיה יציבה ברורה וחזקה יותר, תפילתנו תהיה איכותית יותר. נסו לפני התפילה לחשוב כמה שניות על כך שאלוקים הוא המנהל את העולם ובידיו להגשים את כל תקוותינו ותראו איך התפילה נראית אחרת.

 

 

תגובות:

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

    תודה לאלוקים,
    תודה לרבנים שבזכות התפילה שלהם אנו חיים.

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.