מה מרגישה נשמה בגיהנום?

והאם יש פתרון לא להגיע לשם מבלי לחזור בתשובה?

שאלה

מה מרגישה נשמה בגיהנום / כף הקלע  והאם יש פתרון לא להגיע לשם מבלי לחזור בתשובה?

 

תשובה

שלום רב!

להבין בדיוק מה מרגישה נשמה בגיהנום אין לנו אפשרות, וזאת משום שכל התפיסה וההשגה שלנו היא רק בגבולות שהמוח שלנו מסוגל להבין ושהלב שלנו מסוגל להרגיש. כשהנשמה כבר לא נמצאת בגוף, התחושות משתנות.

אכן, בכדי לקרב את הדברים ללבנו, על מנת שבכל זאת נוכל קצת לקבל המחשה למה שקורה שם, חכמינו זכרונם לברכה התבטאו בכמה התבטאויות ממושגים שיש לנו בעולם הזה, בכדי להמחיש את מה שקורה שם למעלה. עם זאת, שם למעלה הדברים הרבה יותר עוצמתיים, כואבים ומייסרים, מאיך שהם בעולם הזה, שכן שם הדברים לא נתונים לגבולות החומר כפי שהם בעולם הזה.

התבטאויות שמצאנו בדברי חז"ל, הן כגון שנידונים שם באש, בשלג ובצואה רותחת. כמו כן כתוב שישנם מלאכי חבלה שמכים ומייסרים את הנשמה בצורה קשה מאד.

תחושה מאד מאד קשה שיש לנשמה שם, היא תחושת הבושה. כשאדם מגיע לעולם העליון והוא מוצא את עצמו ללא חלק המצוות שהיה עליו לקיים בזמן שניתן לו לחיות בעולם הזה, אי אפשר בכלל לתאר את גודל הבושה שהוא מרגיש שם. הבושה הכי גדולה שאפשר לתאר כאן בעולם הזה היא כאין וכאפס לעומת הבושה שמרגישים שם.

כף הקלע זהו מצב שהנשמה עדיין לא מסוגלת לעלות לעולם העליון, והיא נזקרת ממקום למקום בעולם הזה. מדובר על ייסורים מאד לא נעימים לנשמה.

חשוב להוסיף שכל העניין של עונשי שמים ניתן אך ורק לטובתנו. יש לנו הרבה תועלת מכך. גם משום שהידיעה בדבר העונשים מעוררת אותנו להתחזק ומרתיעה אותנו מלעשות עבירות. וגם משום שהעונשים מטהרים ומנקים אותנו מהעבירות והפגמים הרוחניים שבנו. נשמה שעברה מספיק ייסורים בגיהנום, שלא עלינו ולא על אף אחד, זכאית אח"כ לעבור לגן עדן. בגן עדן הנשמה מרגישה תענוג והנאה עד בלי די.

חז"ל לימדונו ש"יפה שעה אחת של קורת רוח בעולם הבא מכל חיי העולם הזה", ומסבירים שהכוונה שאפילו אם ניקח את כל התענוגות שכל האנשים קיבלו כאן בעולם הזה מתחילת הבריאה ועד סופה, זה עדיין לא ישווה לשעה אחת של תענוג העולם הבא. שם התענוגים הם רוחניים ועוצמתיים וללא גבול.

חזרה בתשובה הינה דבר הכרחי בכדי להמנע מלעבור את ייסורי הגיהנום, אך יש לדעת שאם עושים את התהליך של חזרה בתשובה באופן הנכון, הוא לא דבר שאמור כל כך להכביד ולא להיות יותר מדאי קשה. ההפך, מדובר על תהליך חוויתי ומהנה, תהליך שנותן הרבה סיפוק והרגשה טובה. צריכים להתקדם בהדרגה, ומידי פעם להתחיל לקיים עוד מצוה. לא מתחילים בבת אחת לקיים את כל המצוות. כמו כן, כשיש קשיים, תמיד ניתן בעזרת השם למצוא פתרונות בכדי שיהיה יותר קל לקיים מצוות.

בברכה

יעקב

תגובות:

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

    מה קורה לנשמה של הנפטר בשנת אבלות אם בן האב חוטה בשנת אבלות?

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.