מהמן ועד ארדואן: למה הם שונאים אותנו?

השנאה לעם היהודי עתיקה בדיוק כמו העם היהודי עצמו • מה ההסבר לשנאה הזאת? מאיפה היא מגיעה? ומה המטרה שלה?

יעקב לוסטיג

אחד היה אברהם אבינו, יחיד בדורו שהכיר בקיומו של בורא לעולם. כולם מסביב עבדו לאלילים עשויים מעץ ומאבן, ורק הוא עצמו הבין שלא ייתכן שפסל דומם ברא את העולם כולו. יצא אברהם למסע חיפושים, בדק אופציות שונות, עד שהקדוש ברוך הוא חס עליו, וגילה לו מי באמת ברא את העולם.

מאותו רגע התמודד אברהם עם שנאה עזה שהופנתה כלפיו. אפילו אביו תרח הסגיר אותו לידי המלך נמרוד כדי שזה ישפוט אותו ויוציא אותו להורג. כולם רצו להציק לו, כולם כעסו עליו. אבל אברהם לא נכנע, הוא הלך והתפתח, גדל והתעשר.

מאז העם היהודי נרדף על ידי שונאיו. יצחק היה צריך להתמודד עם שנאתו של ישמעאל אחיו, יעקב ברח לשדה ארם כדי להינצל מאימתו של עשיו הרשע, בניו ירדו למצרים ובתוך זמן לא רב הפכו צאצאיהם עבדים לפרעה ולעמו.

כשיצאו בני ישראל ממצרים הגיע עמלק להילחם בהם, ובהמשך גם המדיינים ניסו את מזלם, האמוריים באו במלחמה ועוד ועוד. שרשרת השנאה לעם היהודי לא נפסקה מאז ועד עתה. גם היום אנחנו רואים שהעולם כולו מאוחד בשנאתו אלינו. כשהטורקים טובחים בכורדים כולם שותקים, כשהרוסים משטחים ערים שלמות בצ'צ'ניה או בגיאורגיה איש אינו חושב לנקוט נגדם בסנקציות כלשהן, אך כשישראל מחסלת מחבל ברצועת עזה, מנהיגי העולם כולו נעמדים בשורה ארוכה ארוכה, ומגנים פה אחד את הפרובוקציה הישראלית.

על הדרך איבדנו הרבה מאוד מבני עמינו שנרצחו במסעות הצלב, בגירושים ובניסיונות ההשמדה של עם ישראל. בתימן ובמרוקו, ברוסיה ובפולין, בכל מקום שבו היו יהודים, הם התמודדו עם ניסיונות השמדה, עם פוגרומים קשים, עם גזרות שונות ומשונות, מסים כבדים שהוטלו רק על היהודים ועוד ועוד.

למה זה קורה לנו? למה הם כל כך שונאים אותנו? מה גרם להמן לשאוף להשמדתו של העם היהודי עד שהוא הסכים לשלם על כך סכום עתק של עשרת אלפים ככר כסף?

התשובה טמונה בסוד השורשי של הגנום היהודי. הקדוש ברוך הוא ברא את העולם כדי שעם ישראל יעשה את רצונו, אבל היהודים נראים בדיוק כמו הגויים, הם חולקים את אותם צרכים גשמיים כמותם, ובחלק מהמקרים מדברים אפילו בשפתם. המציאות מראה שבכל פעם שיש ירידה באנטישמיות יש עליה בהתבוללות. נערים ונערות, בנים ובנות לעם ישראל, מתפתים לחבור לגויים, להתחתן איתם ולהיטמע בתוכם.

אפילו כשלא מדובר על התבוללות פיזית, אפילו כשכל יהודי מקפיד להתחתן רק עם יהודייה וכל יהודייה מקפידה רק להתחתן עם יהודי, שייכת התבוללות רוחנית. כשאנו חוברים אליהם יותר מדי, אנחנו שואפים אל תוכנו את הערכים שלהם, את המנהגים שלהם, ומאבדים חלק מסוים מהזהות היהודית הייחודית לנו.

"הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב", נאמר על העם היהודי. ומה קורה כשאנחנו שוכחים את זה ומתחילים להתחבר אליהם מעט? בא הקדוש ברוך הוא ומטיל בליבם שנאה כלפינו. הוא הופך אותם לאויבים שלנו. בלי שהם ידעו ויבינו למה זה קורה להם, הם מתחילים לשנוא אותנו, וגם אם אנחנו נסכים לחבור אליהם וללמוד ממנהגיהם, הם עצמם פולטים אותנו החוצה.

זה מה שאמרו חכמנו זיכרונם על גזרת המן: "מפני מה נתחייבו ישראל שבאותו הדור כליה"? למה נגזר עליהם שישמידו אותם מעל פני האדמה? מפני שנהנו מסעודתו של אותו רשע. הם ישבו בסעודת אחשוורוש, אכלו יחד עם הגויים, שתו מיינם, שרו יחד אתם את השירים שלהם, ולכן נטע הקדוש ברוך שנאה בלב הגויים כלפי בני ישראל, כדי להפריד בין ישראל ובין העמים האחרים.

הדרך להילחם בטרור, אם כן, היא לא באמצעות פגישות פיוס ותוכניות להכרת בני העם השני. הדרך להילחם בטרור היא להתבדל מהערבים, להתבדל מהגויים. ככל שאנחנו נשמור על הייחודיות שלנו, ככל שנקפיד יותר על ריחוק מבני העמים האחרים, כך הם פחות ישנאו אותנו ופחות ירצו להרוג אותנו.

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.