חבר, היצר הרע רודף אחריך? 3 טיפים בשבילך!

תפקידו של היצר להפיל אותנו, תפקידנו לנצח אותו, איך עושים זאת?

משה ויטמן
רובנו אם לא כולנו מכירים היטב את הבעיה. אתה מקבל על עצמך קבלה טובה של התחזקות, התברר לך על משהו מסוים שהוא אסור ואתה מעוניין להפסיק לעשות אותו, למדת על חשיבותה של מצווה מסוימת ואתה מתמלא בהחלטה פנימית לקיים אותה ואז, למרות כל הכוונות הטובות, משהו בדרך משתבש. קשיים שלא תכננת אותם, לבטים שפתאום צצים לך בלב וחשק פנימי בלתי מוסבר בדיוק לדבר שממנו אתה מעוניין להתרחק.
רגע לפני שאתה מתייאש, תדע לך: זה לא אתה, זה היצר הרע. ממש כמו כל הכוחות הרוחניים הקיימים בעולם, שחלקם מזוהים בלקסיקון שלנו בשם "מלאכים", ברא אלוקים כוח רוחני חזק שתפקידו הוא לא אחר מאשר להחטיא ולהפיל אותנו. לכוח הזה קוראים שטן או יצר הרע. מטרתו של אלוקים ברורה- לאפשר בחירה חופשית והתלבטות בין "שני צדדים" לבני האדם כדי שבבחירתם בכיוון החיובי הם יוכלו לזכות לחיי העולם הבא בשלמות.
אך מה עושים? איך אנחנו יכולים להתגבר עליו, אם אנו רואים שהוא מצליח להביס אותנו פעם אחר פעם? קבלו שלושה טיפים מן התורה, שנמסרו לנו כדי – לנצח את היצר הרע.
1. בריחה מן הניסיון. לא תמיד זה קל, לא תמיד זה מתקבל ברצון ובהבנה על ידי הסביבה, אבל הדרך הטובה ביותר לברוח מהיצר הרע ולהתחמק מנפילות היא על ידי מניעה ובריחה ככל האפשר מהתחככות איתו.

בתלמוד נפסק כי אסור לאדם לעבור במקום בו קיים חוסר צניעות גם אם יצליח לעצום את עיניו, משום שאסור לאדם להתחכך בניסיונות. לא תמיד זה מתאפשר ולעיתים היצר גורר אותנו לתוך הניסיונות וגם אז תפקידנו להילחם ולהביס אותו, אך במידת האפשר, מומלץ ועדיף לברוח מכל נקודה קשה ומאתגרת ולא לנסות להוכיח לעצמנו או לאחרים שאנחנו חזקים עליו.
2. לימוד תורה. "אם פגע בך מנוול זה – משכהו לבית המדרש" נאמר בתלמוד ביחס ליצר הרע. לימוד התורה מצויד בכוח סגולי שנטבע בו משמיים לקדש ולרומם את האדם ולהביס את רצונותיו ותשוקותיו החומריים המטים אותו לכיוונו של היצר הרע.

בספרים הקדושים נכתב כי אם ידועה לאדם נקודה מסוימת שבה היצר נלחם בו ומנסה להפילו, ילמד את התורה הנוגעת לאותו תחום וכך ינצח אותו. גם נשים או אנשים שאין בכוחם ללמוד, יכולים לקיים את העצה הזו בשני דרכים – לימוד ככל יכולתם- נשים, למשל, יכולות ללמוד הלכות הנוגעות אליהן או לקרוא תהילים, או באמצעות החזקת ידי לומדי תורה.
3. תפילה. "פתחו לי פתח כפתחו של מחט ואני אפתח לכם כפתחו של אולם" אמר אלוקים לעם ישראל ביחס לעבודת ההתחזקות שלהם בתורה ובמצוות והבטיח בכך עזרת שמיים מיוחדת לכל מי שיפתח פתח צר למלחמה עם היצר הרע. לעיתים, נכתב בספרים, תפילה על ההצלחה במלחמת היצר והצלחת ההתחזקות, כמוה כפתיחת פתח שתביא לאדם שפע של סייעתא דשמיא לנצח במלחמותיו עם היצר הרע.

תפילה על רוחניות אינה שבה ריקם הבטיח הרמב"ן אחד מגדולי הראשונים ולכן מומלץ מאוד להוסיף בסיומה של תפילת העמידה, קודם אמירת "יהיו לרצון" תפילה מעומק הלב במילים שלנו על ניסיונותינו ומאבקינו עם היצר הרע.
ורגע לפני סיום, משהו קטן נוסף. "בתחבולות עשה לך מלחמה" אומר הפסוק וממליץ מאיתנו להיות ערניים ומתוחכמים במלחמתנו עם האויב הגדול שלנו – היצר הרע. אחת התחבולות היא – לקבל את הקבלות לאט ובהדרגה. כך, נכבוש שטח אחר שטח, מעשה מתווסף למעשה, עד שנוכל להביט לאחור בגאווה ולראות כיצד הותרנו את האויב הרחק מאחור.
בהצלחה רבה!

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.