מהחמאה עד הפסטרמה

המדריך המיוחד לבשר וחלב. כמה זמן צריך להמתין בין בשר לחלב? מה עושים עם מזלג בשרי שנפל לחלב? ועוד.

מאת: יעקב לוסטיג

כל ילד יהודי יודע שאחת המצוות הבולטות ביהדות היא האיסור לאכול בשר וחלב יחד. לא חמאה עם פסטרמה ולא פיצה עם פפרוני.

מותר לאכול בשר, אם הוא כשר, אפילו מצוה לאכול בשר בשבתות ובחגי ישראל. מותר גם לשתות חלב ולאכול מאכלי חלב. אבל שניהם ביחד – אסור.

מהיכן זה לקוח? המקור לאיסור זה, הוא בתורה עצמה, שכותבת לנו בשלוש הזדמנויות שונות "לא תבשל גדי בחלב אמו". חכמינו ז"ל מסבירים שהכוונה לכל בשר בקר, בכל סוג של חלב בהמה, ולא רק אם הגדי מתבשל בתוך חלב אמו.

שלוש פעמים מוזכר בתורה "לא תבשל גדי בחלב אמו", ובכך התורה באה לומר לנו שעל בשר וחלב יחד חלים שלושה איסורים נפרדים: אסור לאכול אותם, אסור לבשל אותם יחד אפילו אם לא אוכלים, ואסור ליהנות מבשר וחלב שהתבשלו יחד.

למרות שהאיסור בתורה נאמר רק על בשר בקר, חכמינו הרחיבו את האיסור והחילו אותו גם על בשר עוף. זאת, מחשש שאם יהיה מותר לאכול עוף עם חלב, אנשים יבואו לטעות ויאכלו גם בשר בקר עם חלב. מהרגע בו חכמינו זיכרונם לברכה אסרו אכילת עוף עם חלב – האיסור נחשב ל"איסור מדרבנן", וכל יהודי שומר מצוות מקפיד על כך מאוד, כי עבורנו אין הבדל אם האיסור הוא 'מדאורייתא' (מהתורה) או 'מדרבנן'  (מדברי חכמים) שהרי התורה עצמה ציוותה אותנו לציית לדברי החכמים.

חשוב לדעת שהאיסור הוא לא רק לבשל בשר וחלב יחד, אלא גם לאכול אותם יחד אם התבשלו בנפרד, או אפילו אם החלב לא התבשל בכלל. לכן אסור לאכול כריך מרוח בחמאה ובתוכו פסטרמה, או לחלופין לאכול פיצה עם פפרוני.

חכמי ההלכה קבעו גם שמאחר והבשר בדרך כלל שמנוני, ומשאיר עקבות בשיניים הלועסות אותו למשך כמה שעות, צריך להימנע מאכילת חלב, גם אחרי שסיימנו את אכילת הבשר. הגישה הרווחת היא שיש להמתין בין בשר לחלב שש שעות, או קצת יותר מחמש שעות, אך יש קהילות בהן נוהגים להמתין רק שלוש שעות, ואפילו שעה אחת.

אחרי אכילת מאכלים חלביים, אין צורך להמתין שש שעות. מספיק לשטוף את הפה היטב, ולאחר מכן אפשר לאכול מאכלי בשר. עם זאת, מנהג טוב נהגו בקהילות רבות, להמתין בערך חצי שעה בין אכילת חלבי לבשרי.

כלי שהתבשל בו בשר וחלב יחד, או אפילו בשר ולאחר מכן חלב, צריך להכשיר אותו ואסור לאכול את האוכל המתבשל בו. לכן חשוב שבכל בית יהודי תהיה מערכת כלים נפרדת לבשרי ולחלבי, הן כלי בישול כמו סירים ומחבתות, הן סכו"ם, והן צלחות ומפות לשלחן עליו אוכלים.

תנור אפיה– במידת האפשר, כדאי מאוד להחזיק שני תנורים, או תנור עם שני תאי אפיה נפרדים, האחד בשרי והאחר חלבי. כשיש לכם רק תנור אחד, אם השתמשתם בו לאפות מאכל שיש בו חלב או מוצר חלבי כלשהו, יש להמתין, אם אפשר, 24 שעות, ולאחר מכן להכשיר אותו באמצעות הפעלתו למשך חצי שעה על החום הגבוה ביותר. אחרי שהכשרתם את התנור אפשר להשתמש בו לבשרי, וכשתרצו להשתמש בו שוב לחלבי תצרכו לחזור על פעולת ההכשרה הכוללת המתנה בת 24 שעות והפעלה לחצי שעה על החום הגבוה ביותר.

שימו לב: מאכל 'פרווה' כמו עוגה או לחם, שנאפה בתנור בשרי, הופך לבשרי. אם הוא נאפה בתנור חלבי – הוא הופך לחלבי ואסור לאכול אותו עם מאכלים בשריים יחד. לכן תמיד כדאי להכשיר את התנור כנ"ל, לפני שאופים בו מאכל פרווה שאנו עשויים לרצות לאכול אותו עם מאכלים חלביים או בשריים.

אם אתם לא יכולים לחכות 24 שעות, אפשר להשתמש בתנור חלבי לאפיית בשרי וכן להיפך, רק אם עוטפים את המאכל הבשרי הנאפה בתנור חלבי (או המאכל החלבי הנאפה בתנור בשרי) בנייר אלומיניום. העטיפה צריכה להיות הרמטית, ושלא יהיו חורים בנייר האלומיניום, ולכן עדיף לעטוף את המאכל בכמה שכבות כדי שבוודאי יהיה מכוסה היטב מכל צדדיו.

בכל מקרה התבנית שבה אופים את המאכל בתנור, חייבת להיות מוגדרת לבשרי או לחלבי, ואסור להעביר אותה משימוש בבשרי לחלבי וכו'. אפשר כמובן להשתמש בתבנית חד פעמית.

מיקרוגל – ראוי שהמיקרוגל ישמש רק לחלבי או רק לבשרי. אפשר כמובן להשתמש בשני מיקרוגלים, אחד בשרי ואחד חלבי. מי שאינו יכול להחזיק שני מיקרוגלים, ורוצה להשתמש באותו המיקרוגל, יקפיד לכסות את המאכל שהוא מחמם בשני כיסויים הרמטיים, שלא ייפתחו גם במהלך החימום. עם זאת, חכמי ההלכה בדורנו מזהירים שלא כדאי להשתמש בשיטה הזאת באופן קבוע, ומי שרוצה להשתמש באותו המיקרוגל לחלבי ולבשרי, עדיף שיכשיר את המיקרוגל ביניהם, באמצעות חימום כוס עם מים במשך עשר דקות על החום הגבוה ביותר. קודם לכן יש לנקות את המיקרוגל היטב משיירי מאכלים קודמים.

דגים – איסור אכילת בשר וחלב יחד אינו חל על בשר דגים, ומבחינת ההלכה אין איסור לאכול דג יחד עם מאכלי חלב, אך נהוג להפריד בין דג ובשר ולא לאכול אותם יחד (אין צורך להמתין בין דג לבשר), הספרדים נוהגים שלא לאכול דג עם גבינה, ויש גם קהילות אשכנזיות שנוהגות כך.

ביצים, למרות שהן באות מהתרנגולת, הן לא בשריות ואפשר לאכול אותן עם חלב או עם בשר בלי לחשוש.

דבש דבורים – דבש דבורים הינו מאכל המוגדר פרווה, ומותר להשתמש בו עם בשר או עם חלב.

פרווה – כל מאכל שאינו בשרי או חלבי, נחשב פרווה. כל המאכלים המגיעים מהצומח הם פרווה, וכן מוצרים תעשייתיים שאינם כוללים רכיבים מן החי, הם פרווה.

אם בטעות השתמשתם עם מזלג בשרי לאכול מאכל חלבי, וכן להיפך, אם המאכל קר, שוטפים היטב את המזלג ואין צורך להכשיר אותו מחדש, אך אם המאכל היה חם, אפילו אינו רותח מאוד, צריך להכשיר אותו, וכדאי להתייעץ עם רב פוסק הלכות כדי שידריך אתכם איך לעשות את פעולת ההכשרה.

חשוב להדגיש שלגבי הדין הקודם יש יוצא מן הכלל: במקרה שהשתמשנו בסכין חלבי לחתוך בצל, שום או מאכל חריף אחר, דינו כמו באוכל חם, גם אם הבצל או השום קר. במקרה כזה הבצל הופך לחלבי, ואם נחתוך אותו אחר כך גם עם סכין בשרי, נהווה הדבר בעיה מבחינה הלכתית, ונצטרך לשאול רב פוסק הלכות כיצד יש לנהוג בנושא הזה.

לסיום, הלכות בשר וחלב הן הלכות עם הרבה מאוד פרטים, ואיננו יכולים לסכם אותן כאן במסגרת הנוכחית. לכן כדאי שכל אחד ילמד את ההלכות הללו בצורה מסודרת בספר 'ילקוט יוסף' או בספרי הלכה אחרים, ובפרט עקרות הבית שטורחות ומבשלות עבור כל המשפחה, בוודאי כדאי להן להשתלם בהלכות אלו, כדי שיוכלו להגיש לבני משפחותיהן רק מאכלים כשרים ונקיים מחשש איסור.

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.