בורא עולם לא רוצה ממך שתהיה צדיק גמור בדקה אחת

הרב שלום ארוש מסביר למי שמתחיל את הצעדים הראשונים בתשובה: 'דרך של מאה מיל מתחילה בצעד אחד'.

הרב שלום ארוש: אני רוצה לומר משהו לאנשים שבכלל עכשיו אין להם שום קשר לתורה, ולא יודעים בכלל. רוצים להתחזק אבל מרגישים מאוד מאוד רחוקים.
יש פתגם שאומרים: 'דרך של מאה מיל מתחילה בצעד אחד'.
בורא עולם לא רוצה ממך עכשיו שאתה תהיה צדיק גמור בדקה אחת. אלא את הרצון, הוא רוצה שתאמר: 'אני רוצה ללכת בדרך טובה'. תתחיל לאט לאט ללמוד, להתקרב, כבר בורא עולם שמח בך ובמעשים שלך. אפילו שאתה מתקדם לאט. אף אחד לא רץ אחריך. זה דבר ראשון שבאמת חשוב מאד.
צריך לדעת שתכלית הטוב זה להתקרב להקב"ה, זה התכלית. אם הטוב זה סתם שתיהנה בעולם הזה ולא יקרב אותך לתכלית, זה לא טוב.
מה זה טוב? זה שיש לך עושר ואת כל התענוגות של העולם, ואין לך קשר עם בורא עולם, אז יש לך טוב? אין לך שום טוב. כי העולם הזה הוא כלה ואבוד, הוא סתם עובר, כהרף עין. לא יישאר מזה כלום. וגם אם אדם כן יהנה בעולם הזה זה עדיין כלום. על אחת כמה וכמה כשהוא גם לא נהנה בעולם הזה, אז בכלל…
הטוב היחידי והאמיתי זה רק להתקרב לבורא עולם. באמת אני כל הזמן אומר אני נהנה מהחיים, נהנה מהתפילה, נהנה מהתורה, נהנה מקיום המצוות, נהנה משבתות וחגים, ואני עושה חיים, אני כל הזמן אומר את זה לתלמידים שלי.
כשאדם נכשל יש בזה הרבה לימוד להתקרב לקדוש ברוך הוא. דבר ראשון כשאדם נכשל זה מזכיר לו שהוא כלום, שהוא אפס, כי אדם חושב שהוא חשוב מאוד וראוי לכבוד גדול…

…חכמינו זכרונם לברכה אומרים: "הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים". כלומר יראת שמים זה בידיים שלנו, וזה לא משהו שהקדוש ברוך הוא קובע לנו. אז אם יראת שמים זה בידיים שלנו, למה צריך להתפלל שבורא עולם יחזיר אותנו בתשובה? אנחנו הרי אומרים: "החזירנו בתשובה שלמה לפניך".
מה אנחנו צריכים להתפלל "ריבונו של עולם, תחזיר אותנו בתשובה! תזכה אותנו שנתגבר על היצר הרע שלנו!". בשביל מה אנחנו מתפללים על זה? הרי יש לך בחירה, נכון? אז תבחר להתגבר על היצר הרע!
לפני שאסביר את התשובה לשאלה, אני רוצה לומר הסבר נפלא ששמעתי: רבו של רבי ומורי הרב יהודה זאב ליבוביץ היה רבי יהודה לייב אשלג, המכונה 'בעל הסולם', על שם פירוש הסולם, שחיבר לזוהר הקדוש.
'בעל הסולם' הסביר "הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים", בפירוש נפלא מאד. הוא אומר, כשאתה בא להתפלל לבורא עולם ומבקש שיעזור לך עם פרנסה עם בריאות עם בנים וכו', הכל בידי שמים, ירצו יתנו לך, לא ירצו לא יתנו לך, אפילו שבקשת.
"חוץ מיראת שמים". אם תבקש מהקדוש ברוך הוא "תן לי יראת שמים". את התפילה הזאת הוא חייב לקבל. זה לא בידי שמים להחליט אם לקבל את התפילה הזאת או לא. היא חייבת להתקבל ולהתגשם.
בכל אופן לשאלה ששאלתי, אם יש לנו בחירה מה אנחנו צריכים להתפלל ולבקש מבורא עולם? אלא צריכים לדעת היטב היטב שבאמת יש לנו בחירה, אבל אנו צריכים לדעת שאנחנו מוגבלים אנחנו רק בני אדם יש לנו יצר הרע.
יש גמרא במסכת 'קידושין' שאומרת שכל יום מתגבר היצר הרע על האדם, ואם השם יתברך לא עוזר לו הוא לא יכול להתגבר עליו. האדם צריך להתפלל להקב"ה, תעזור לי להתגבר על היצר הרע שלי. לכן, זה שיש לנו בחירה, הבחירה זה רק מצד הרצון, מה אני רוצה? רוצה חס וחלילה לעשות רע או רוצה לעשות טוב. הרצון ביד שלנו, אבל אנחנו צריכים עזרה מהקדוש ברוך הוא שנוכל לנצח את היצר הרע.

מתוך ראיון שהעניק הרב ארוש לקובי אפללו מ'הידברות'.

תגובות:

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

    אין מילה מיותרת

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.