אני חשה דכדוך גדול מהמחשבה שאמי לא תלווה אותי לחופתי…

שאלה:

שלום רב לכבוד הרב העונה שליט"א

אני נערה מאורסת. הורי גרושים, אמי "ירקה דם" כדי לגדל אותי ואת אחי, אני חשה דכדוך גדול מהמחשבה שלא היא תלווה אותי לחופתי. אולי זה הדבר שהכי מעכיר את רוחי בתקופת אירוסי.

ברצוני לשאול האם זו אכן הלכה כל כך חד משמעית שאם גרושה לא תלווה את בתה? כשניסיתי לחפש קצת ראיתי שישנם אופנים אפשריים לדוגמא האם ואחיה וכדו' מאד אודה לתגובה לשאלתי.

 

תשובה

שלום רב

קודם כל הרבה מזל טוב יהי רצון שתזכו להקים בית נאמן בישראל, וישמע תמיד בבתיכם קול ששון וקול שמחה, קול אהבה ואחוה ושלום ורעות.

התפעלתי מאד מכיבוד ההורים שלך, ושהדבר המעיב עליך ביותר הוא הדאגה לתחושות הטובות של אימך בשעת החופה.

אכן ההלכה אינה כל כך חד משמעית, לא מדובר בהלכה אלא בענין סגולי שהוא לטובת הזוג המתחתן.
אנשים תופסים זאת כענין של ההורים המלווים את ילדיהם. ולכן במקרה והדבר נמנע מההורים הם מרגישים כאב וצער. אך לאמיתו של דבר הוא ענין סגולי לטובת הזוג המתחתן.
לעיתים עצם הידיעה הזאת עוזרת לראות את כל התמונה במבט אחר, והדבר פחות מפריע להורים או לזוג.
חשוב להדגיש בעולם הכללי ליווי ההורים לחתונה נתפס כטקס של סיום ההורות. בעולם היהודי אמנם החתונה הוא זמן של העברת אחריות, אך התפקיד העיקרי של האמא היהודיה רק מתחיל.
ביהדות התפקיד המרכזי של אמא יהודיה הוא התפילות החמות והדמעות של אמא יהודיה על ילדיה, ותפקיד זה אינו נגמר לעולם.
כשמסתכלים על כך במבט כזה הליווי לחופה הוא הרבה פחות משמעותי, הרבה יותר משמעותי שהאמא עומדת לצד בתה בשעת החופה ומתפללת.

בכל אופן הפתרון המקובל במקרים אלו לקחת זוג נשוי הקרוב מאד לאימך, [אח אחות הקרובים, או חברה שתמכה וסייעה כל השנים], ואימך תצעד יחד איתם, כך שמבחינת הליווי הרגשי לאימך תהיה הרגשה מלאה שהיא מובילה אותך ליום שמחתך, ומצד שני יהיה לכם גם את הענין הסגולי של זוג נשוי שמלווה אותכם לחופה. חשוב לתת לאימך לבחור, כך שהיא תבחר קרובת משפחה מדרגה ראשונה או חברה טובה מאד שהיא מרגישה שעזרו לה כשהיא ירקה דם, ונשאו עימה בעול. כשאמך בוחרת את מי שקרובה לליבה, היא תרגיש עם זה הרבה יותר טוב.

למעשה אם לא תמצאו שום פתרון המתקבל במציאות שלכם, ענין כיבוד ההורים, כמו גם הענין החשוב שהדבר לא יעכיר את מצב רוחך ביום שמחתכם הם ענינים חשובים מאד ע"פ ההלכה, והם יכולים לדחות את הענין הסגולי הנ"ל, וזכות כיבוד ההורים מלבד המצוה העצומה הוא גם סגולה לא פחות חשובה. על אדם המוותר על סגולה לצורך קיום מצוה, נאמר הפסוק 'שומר מצוה לא ידע דבר רע', כלומר שהענין הסגולי לא יפגע בו.

העיקר שהכל יהיה בשמחה ובשעה טובה

ושוב הרשי לי לאחל להתפלל ולברך אותכם שתזכו להקים בית נאמן בישראל
הרב יהודה סטורץ
בית ההוראה נאות שמחה בראשות הגר"י לוקסנברג שליט"א

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.