1/82

ראפר, שחור ויהודי

כשדמיאן בלאק היה בדרכו לפסגת התהילה כראפר מוביל בסיאטל, הוא עבר כמה טלטלות שגרמו לו לצאת למסע של חיפוש רוחני, אותו הוא סיים כיהודי חרדי בשם ניסים.

יעקב לוסטיג

מוזיקת הראפ הייתה כל עולמו של דמיאן בלאק מסיאטל שבוושינגטון, ארה"ב. בשכונה בה גדל, 'סווארק פארק', היה כבוד רב למוזיקה הזאת. אביו של בלאק, היה חבר בלהקת היפ הופ פופולארית במיוחד באותם ימים, ואף זכה לכינוי בעולם הראפ 'קפטיין קראנץ'.

גם אמו של דמיאן היתה שקועה עמוק בעולם של מוזיקת הראפ, והתערבבה עם כל המי ומי שעסק בתחום באזור. כמו רבים אחרים העוסקים בתחום, גם היא התמכרה לסמים קשים, מה שבסופו של דבר עלה לה בחייה.

דמיאן עצמו צעד גם הוא בכיוון של קריירה בעולם הראפ. בגיל 13 הוא כבר החל להשתתף בהקלטות, למד והתאמן, השקיע את כל כולו במוזיקה הזאת, וגם הצליח לעשות לעצמו שם. בשנות ה-20 המוקדמות לחייו הוא כבר עמד מאחורי שני להיטים שכבשו את הקהל בסיאטל ומחוצה לה.

אבל עם ההצלחה בתחום הראפ, נכנס דמיאן לתחרות מול ראפר אחר, שרצה גם הוא לעשות קריירה. הלה הפיץ על דמיאן שמועות שנועדו לפגוע בקריירה שלו, ודמיאן יחד עם חברים נצמדו לקוד האתי המקובל בשכונות הפשע כמו זו שבה התגוררו, ויצאו 'לסגור חשבון' עם הראפר המתחרה.

הסכסוך הקטן התפתח למאבק בין שתי קבוצות, כשבשיאו פתח אחד מחבריו של דמאין בירי בתוך פאב עמוס באנשים. הדבר גרר חקירה משטרתית נרחבת שגרמה לדמיאן, וגם לראפר המתחרה, להפוך למבוקשים.

באיחור רב מדי השלימו השניים והציגו בפני המשטרה חזית מאוחדת שבה הם מביעים התנצלות ומתחייבים לעצור את האלימות. האירוע שימש נקודת מפנה בחייו של דמיאן. הוא גרם לו לחשוב על הקריירה ועל המחיר שהיא גובה ממנו בדרך, הוא גרם לו לחשוב על החיים ועל המשמעות שלהם, על העולם הזה ועל העולם הבא.

בשלב זה של חייו כבר היה דמיאן נשוי לאשתו שהיתה אז נוצריה אדוקה, בדיוק כמוהו. דמיאן עצמו נולד לבית שבו הדת לא תפסה מקום של חשיבות. בהיותו כבן שבע השתחרר סבא שלו מהכלא, והתגורר בבית בתו – אמו של דמיאן. הוא היה מוסלמי ובהתאם לכך גם לימד את נכדו להתפלל על פי דת מוחמד. דמיאן לא השקיע רבות בלימודי האסלאם, אבל מאז הגדיר את עצמו כמוסלמי, גם לאחר שסבא שלו מעד שוב וחזר לכלא.

העובדה שבן לאב נוצרי החל להגדיר את עצמו כמוסלמי לא נתנה מנוח למיסיונרים האוונגליסטים בעירו, ובהגיעו לגיל 13 הם הזמינו אותו למחנה קיץ חווייתי במיוחד, במהלכו הטיפו לו נצרות, עד שבסיום המחנה כבר הוטבל דמיאן לנצרות.

כשהחל לחשוב על משמעות החיים, הכל היה פתוח. הוא בדק שוב את האסלאם ואת הנצרות, ניסה לעיין בברית הישנה, ולא הבין מה קרה שפתאום אלוקים התחרט והוריד ברית חדשה כביכול. אט אט החל לעשות שינוי והפך ליהודי משיחי, כשהוא בעצם מקיים את מצוות התורה ברמה כזו או אחרת, אבל גם מאמין במשיח השקר הנוצרי.

עם הזמן גברו התהיות, ודמיאן הבין יותר ויותר שהוא בעצם חי בתוך שקר גדול, ושהגיע הזמן לעשות שינוי.

רעייתו לא אהבה בתחילה את הרעיון של עזיבת הנצרות. היא באה ממשפחה נוצרית שורשית, ולא אוותה להחליף את דתה בשום דת אחרת. אבל דמיאן לא נתן לה מנוח, הוא הרבה לשאול שאלות ולשתף אותה במחשבותיו, עד שלבסוף היא החליטה – יוצאים לדרך והולכים אחרי האמת.

כך צעדו השניים, כשבדרך מוסיפה האישה גם את אחותה הנשואה יחד עם בעלה, ובסופו של התהליך התגיירו כל הארבעה, יחד עם ילדיהם, בגיור ארותודוכסי מלא, והחלו לנהל אורח חיים יהודי – חרדי.

היום קוראים לו ניסים. ניסים בלאק. בתחילת דרכו ביהדות הוא נטש את מוזיקת הראפ, זנח אותה מבלי שתכנן לשוב אליה. אבל החיים החזירו אותו למוזיקה, הקדוש ברוך הוא סובב את הסיבות כך שהוא יחזור והפעם יעשה את המוזיקה כשהיא כשרה, וכשהיא מקרבת לבבות, ומפיצה את האמונה בבורא עולם לכל פינה אליה היא מגיעה.

 

סיפורו של ניסים בלאק מובא באתר 'אש התורה'.

אתר האינטרנט של ניסים: www.nissimofficial.com

יש לך דעה בעניין? זו הבמה שלך!

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.