11כללים לשיחה עם בורא עולם

התפילה היא הקשר העיקרי שלנו עם בורא העולם, אבל כדי שנוכל לתקשר אתו בצורה נכונה, אנחנו צריכים לשנן מדי פעם את כללי הבסיס.

מאת: יעקב לוסטיג

 • שלוש פעמים ביום מתפלל יהודי לבורא העולם. בבוקר אנו מתפללים תפילת 'שחרית' (מזריחת השמש ועד השעה 9:30 בערך בימות הקיץ, ועד השעה 10:00 בערך בימות החורף), בצהרים תפילת 'מנחה' (משעות הצהרים ועד שהשמש שוקעת), ובערב תפילת 'ערבית' (מתחילת הלילה ועד אור הבוקר). התפילה שלוש פעמים ביום היא חובתו של כל גבר ונער יהודי. גם נשים ונערות צריכות להתפלל מדי יום, אך החובה שלהן מסתכמת בתפילה אחת בלבד.
 • האופציה הטובה ביותר היא שנתפלל את שלושת התפילות בבית הכנסת עם הציבור. אבל מי שאינו יכול להתפלל עם הציבור כי הוא חולה, חלש, או כי הדבר יכול לפגוע בעבודה שלו, יכול להתפלל גם ב'יחידות' בביתו או בכל מקום אחר.
 • בזמן התפילה אפשר לשבת או לעמוד, למעט במקומות הבאים: בתפילת שחרית יש לעמוד באמירת 'ברוך שאמר', 'ויברך דוד', 'ישתבח', ובאמירת 'עלינו לשבח' בסיום התפילה. בתפילת מנחה וערבית יש לעמוד בזמן אמירת 'עלינו לשבח' בסיום התפילה.
 • בזמן 'תפילת העמידה' (תפילת שמונה עשרה) חובה לעמוד עם הפנים לכיוון ירושלים, ומי שנמצא בירושלים יפנה את פניו לכיוון הר הבית. הכיוון צריך להיות משוער, ואין חובה להקפיד על דיוק מלא, והעיקר הוא לכוון בלב שהתפילות שלנו עולות לקדוש ברוך הוא דרך ירושלים. כמו כן התפלל את תפילת העמידה צריך להצמיד את רגליו שיראו כרגל אחת, כמו שלמלאכים יש רק רגל אחת.
 • המצווה להתפלל אינה קשורה למצוות אחרות, ואינה תלויה בהן. אפשר להתפלל גם אם אתה לא לובש ציצית ולא מניח תפילין, ואפילו אם לא זכית לשמור שבת, אתה יכול וצריך להתפלל שלוש תפילות ביום. עם זאת, יש להקפיד על כיסוי ראש נאות בזמן התפילה, ונשים צריכות להקפיד על לבוש צנוע שמכסה את הזרועות ואת הרגליים עד הברך. נשים נשואות, או גרושות ואלמנות, צריכות גם לכסות את ראשן בזמן התפילה.
 • בזמן התפילה חובה שתהיה לבוש בצורה מכובדת, כראוי למי שעומד לפני מלך. אין צורך ללבוש דווקא בגדים יקרים או חגיגיים, והכוונה היא שנתלבש בגדים מכובדים שאתם אפשר להגיע לפגישת עבודה מכובדת. אין להתפלל בפיג'מה או עם גופיה. עם זאת, מי שחולה וקשה לו מאוד להחליף לבגדים מכובדים, יכול להתפלל בבגדי השנה, אך ישתדל ללבוש מעליהם בגד עליון, כמו סוודר וכדו', אם יש לו אפשרות לעשות זאת.
 • במהלך התפילה לא ראוי לדבר עם איש, ואפילו אם אתה מתפלל בביתך ולא בבית הכנסת. בזמן אמירת 'פסוקי דזמרה', ברכות קריאת שמע, ותפילת העמידה – אסור לדבר בשום אופן, אלא במקום שיש בו הכרח רפואי מיידי וכדו'.
 • אסור להתפלל את תפילת העמידה לפני מראה, או בסמוך לתמונת נוף מעניינת, או חלון פתוח לרחובה של עיר. צריך להתפלל במקום שבו נוכל להיות עסוקים רק בתפילה, ולא יהיו דברים צדדיים שיימשכו את תשומת הלב שלנו באמצע התפילה.
 • אסור להתפלל בסמוך למראה לא צנוע, וכן במקום מטונף או שיש בו ריח לא נעים. אם אתה נאלץ להתפלל במקום בו יש כרזה גדולה עם תמונה לא צנועה, יש לעמוד עם הפנים לצד אחר, או לפחות להקפיד לעצום את העיניים במשך כל זמן התפילה. במקרה שיש במקום דבר טינופת, כמו טיטול מלוכלך של תינוק וכדו', יש לפנות את הלכלוך מהחדר לפני התפילה, או לעבור להתפלל בחדר אחר. במקרה שעדיין מרגישים במקום ריח לא נעים, יש לאוורר את החדר ולפזר מטהר אוויר וכדו', עד להעברת הריח הרע, או לחלופין לעבור להתפלל במקום אחר.
 • כמו שצריך להתפלל במקום נקי, צריך להקפיד גם על גוף נקי. מי שגופו מטונף, ועל אחת כמה וכמה אם נודף ממנו ריח לא נעים, חייב להתנקות לפני התפילה כראוי. כמו"כ הבגדים צריכים להיות נקיים.
 • כדאי להקפיד תמיד על תפילה מתוך הסידור, אך חשוב לזכור שהתפילה צריכה לבוא מהלב, ולכן מומלץ תמיד להוסיף לתפילה גם כמה מילים מהלב, שאינן כתובות בסידור. המקום הטוב ביותר להוסיף בקשות אישיות הוא באמצע תפילת העמידה בברכת 'אב הרחמן שמע קולנו', לפני שאומרים 'כי אתה שומע תפלת כל פה' – אפשר וכדאי להוסיף בקשה אישית בכל שפה השגורה על לשונך.

ובזכות המיית הלב שלנו לעבודת ואהבת הבורא, ישמע הקדוש ברוך הוא את תפילתנו ויקבל אותה ברצון. אמן.

תגובות:

 1. לאה שפרינגר says:

  אכול מאוד יפה, אבל אני רוצה לדעת אך להגיעה להתפלל תפילה 1לפחות ביום כי עין לי בכלל התלהבות באני רוצה להשתנות להיות יותר קרובה לשם..

 2. לאה שפרינגר says:

  אכול מאוד יפה, אבל אני רוצה לדעת אך להגיעה להתפלל תפילה 1לפחות ביום כי עין לי בכלל התלהבות באני רוצה להשתנות להיות יותר קרובה להשם יתברך. מאוד אהבתי מה שכתבתם מאוד מחזק.

 3. moyshi100 says:

  בס"ד

  תחשוב לפני התפילה על כך שאתה זוכה עכשיו לדבר גדול מאד,
  אתה זוכה לעמוד לפני מלך העולם שהוא גם האבא שלנו ולדבר איתו.
  אם היינו מבינים את המשמעות של כך, היינו מוכנים לשלם מיליונים
  בשביל לזכות לרגע אחד של תפילה.

  דבר שני, תנסה לחשוב על פירוש מילות התפילה והמשמעות שלהן.
  ככה תרגיש יותר מקושר לתפילה.

  כיהודים, זוהי מחובתנו להתפלל, לכן אתה צריך להחליט החלטה
  חזקה שאתה מתחיל לקיים את המצוה של התפילה. אל תתן
  ליצר הרע למנוע ממך את הדבר הגדול הזה.

  בהצלחה
  יעקב

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

  וואו ממש ממש יפה

 5. לאה שפרינגר says:

  תשובה יפה ומחזקת תודה רבה.השרייכם

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.