תעלומת האמונה

בתור ילד הוא מאס בדת, ולאחר שנים רצה לשוב ולהבעיר את הניצוץ החבוי. הוא לא מצא את הנתיב עד ש...

אייל (שם המשפחה שמור במערכת בשל מקצועו), 31.5 מחדרה, בלש ביחידה המרכזית של מחוז מרכז, נמצא לקראת סוף לימודיו לתואר ראשון במדעי המדינה וסוציולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, ועתיד להתחתן באוגוסט הקרוב, בעזרת השם. אייל, אח בכור מבין ארבעה אחים, לא גדל כשומר מצוות. "הוריי אמנם לא חינכו אותנו על פי אמות מידה של בית דתי, אך נתנו לי שק כלים של ערכים, שבטוח תרמו לשינוי הרוחני שחל בי", הוא מספר. "תמיד היתה לי מודעות קיימת, חיה ונושמת אך היא נשארה חבויה בלב, ומה שנשאר היה ניצוץ קטן, אם כי גדול, ורצון להבעיר אותו ניצוץ ולהשיב אותו אל פני השטח".

 

הבנתי שאפשר גם אחרת
"בתור ילד מאסתי בדת וברחתי ממנה, לא אהבתי את העובדה שלימדו אותי לדקדק במצוות מבלי לדעת את מהות היהדות", הוא מספר. השינוי התחיל לפני כארבע שנים, כאשר אייל ביקש להתקרב אל הדת. "שמעתי קולות שלא מצאו חן בעיני – קולות של הפחדה, קולות של בורות, קולות של לגלוג. פניתי לדברי תורה, אך אלו הועברו בצורה לא נעימה, ושאלתי את עצמי: האם זו הדרך? האם אני צריך להגיע אל הדת מתוך פחד?. 
אני תמיד נותן דוגמא של חבר שהכרתי – הוא לומד בישיבה מבוקר עד ערב, צדיק למופת, אך מה לעשות שהוא עוקף את התור לרכבת מהשוליים כל בוקר? האם הוא לא פספס את מהות הדת? מי הרב שלו? ואיך זה שהוא טרם הבין את תכליתה של הדת? חיפשתי נתיב נכון לחיים, חיפשתי להתקרב מתוך אהבה ולא פחד, חיפשתי אמת וידע. ואז חבר הפנה אותי לאתר הידברות ולרב זמיר כהן, והבנתי שאפשר גם אחרת. מצאתי את הקולות שחיפשתי – קולות של אהבה, קולות של נועם, קולות של חוכמה נוטפת".

כחובב מדע והיסטוריה, שאל אייל לא מעט שאלות. במקביל עמדה לפניו משימה – למצוא את התשובות. "חשבתי לעצמי: איך נוצר כדור הארץ? איך גיל כדור הארץ מתיישב עם הולדת האדם הראשון? ומה לגבי ממצאים ארכיאולוגיים, מאובנים, הזמן וכו?… קיבלתי את התשובות מהרב זמיר כהן, שהביא את הפסוק: וידעת היום והשבת אל לבבך כי השם הוא האלוקים בשמים ממעל ועל הארץ מתחת אין עוד.

הרב הסביר כי אנו מחויבים לברר, לבדוק ולהבין את האמת מתוך ידיעה, ולאחר שזה יתברר ויתאמת – זה מה שיקרב ויחזיר אותנו אל לבבך – אל השלמות שבלב. כל הקונפליקטים והניואנסים הקודמים שהיו לי בעניין ההיסטוריה, התיישבו בזכות ההרצאות המרתקות של הידברות וזה מה שעזר לי לעבור לשלב הבא – קבלת הדברים. עד ששמעתי את ההרצאה תורה ומדע הזדמן לי לשמוע תשובות מאנשים שונים, אך לא קיבלתי תשובות המניחות את הדעת, מה גם שהם לא היו בקיאים בטענות של הצד האחר, ולא ידעו לתת הסברים טובים ומשכנעים למקרים ותופעות. כבוד הרב זמיר כהן הסביר בבקיאות, ושלט בשלמות מוחלטת בשני העולמות. בנוסף נחשפתי לדברים שלא הכרתי קודם, כמו הרצאות על ספר דניאל, מסילת ישרים, הלכות, נושאים אקטואליים לימינו ועוד. מאז ועד היום אני מקבל על עצמי מצוות בהדרגה, ובד בבד לומד מוסר, שזה לדעתי חלק הארי של התורה, כל מה שנוגע לבין אדם לחברו, שמא אהיה עוקף התור ברכבת".

כיום, לאחר שהקונפליקטים הסתדרו, האם הדרך חלקה יותר?
"זה כמו בחשמל – שליליות אל מול חיוביות. ישנה עליה שהיא התרוממות רוחנית עם טעם של עוד, ולאחריה באה צניחה רוחנית. מה שמשקף את ההתחזקות שלי זוהי השאיפה ליצור יציבות, והחזרה המהירה למסלול. כלומר, אם בעבר לאחר צניחה רוחנית הייתי מוותר ונכנע ליצרים, היום אני מודע לכך שיש כוח שמבקש למשוך אותי מטה, אך גם אם נמשכתי ונפלתי – מידת המהירות בה אני חוזר אל דרך הישר מצטמצמת".

כיצד תפקידך מסתדר עם ההתחזקות, האם יש התנגשויות?
"אהיה אמיתי ואודה – צריך את הכוח של בחורי הישיבות ולימוד התורה שלהם כדי לקיים את מהותנו, אך אני בא ממקום של תורה ועבודה. יש הרבה דברים שעומדים בסתירה עם העבודה, אך ככל שאני מתחזק, כך אני בונה סביבי חומה יציבה שתאפשר שילוב בין השניים, בעזרת השם. יש קושי לקיים מצוות מפאת הזמן, אך אני יודע שהבא להיטהר מסייעין בידו. אני מאמין שיהיה טוב. השם יודע שאני רוצה להתקרב, ועדיין משאיר אותי באותה עבודה כי זהו רצונו".

 

לצד הקשיים, עצם התחזקותו של אייל דווקא סייע לו במספר מקרים. "היה מקרה של שוד חנות תכשיטים בהוד השרון, שבמהלכו נרצח בעל החנות. השודדים שדדו מספר חנויות תכשיטים באירועים שונים לפני כן, ולא היה קצה חוט לגלות את זהותם. לאחר פעילות מסוימת, בדרכי הביתה, ביקשתי מהשם סיוע, שיראה לי דרך למצוא שביב של חוט לפרשה. כשהגעתי לבית קיבלתי איזושהי הארה שגרמה לי להגיע אל קצה חוט". פעולתו של אייל אף זכתה לכותרות, ופענוח השוד זכה לבמה בערוץ 2.

"ברצוני להודות לכם, ארגון הידברות, על מה שאתם עושים, ועל הדרך היפה שבה הארגון פועל – להעביר את הדברים כפי שהם", חותם אייל את הראיון. "אני רואה מסביבי אנשים שאינם דתיים וללא כל סממנים חיצוניים כאלה, שמדברים על הידברות, על הרב זמיר כהן, הרב יצחק פנגר ורבנים נוספים של הערוץ – משהו אצלם התעורר. בכל הזדמנות אני מזכיר שיש את הארגון, כולל פעלו של הרב זמיר כהן, כדי שאחרים יחשפו למה שאני נחשפתי".

אתר הידברות

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.