ויתרתי על הכל לשמור שבת

ניר גואטה הצליח להגשים חלום ולהעפיל אל ליגת העל כקשר שרבים צפו לו עתיד מזהיר, אבל הוא החליט לוותר על הכל ולרדת לליגה נמוכה יותר, כדי שלא יאלץ לחלל את השבת.

יעקב לוסטיג

"הייתי מגיע עם הכיפה עד המגרש, מכניס אותה לכיס ומשחק בשבת. לא היה לי טלפון, לא טלוויזיה, שום דבר, רק נסעתי למגרש. חוץ מזה לא חיללתי את השבת בכלל, ובכל זאת הרגשתי שמשהו עוצר אותי, שאני לא מצליח לתת מאה אחוז מעצמי על המגרש, בזמן שאני יודע שאני מחלל שבת ופועל נגד רצון ה'".

את הדברים הללו אמר שניר גואטה בראיון ל-ONE במהלכו ניסה להסביר את הצעד הלא מובן שלו, לרדת לליגה הלאומית אחרי שהצליח להעפיל אל ליגת העל.

"אני אמשיך לשחק כדורגל", הוא אמר אז כשכפה שחורה מקשטת את ראשו. "אם לא אמצא מקום בלאומית, ארד לליגה נמוכה יותר. אני אמשיך לשמור שבת וגם לשחק כדורגל".

מעשה הגבורה של שניר גואטה אולי כבר נשכח מלבם של רוב הישראלים, אבל בשמים הוא רשום באותיות של זהב על מגילת ההיסטוריה הארוכה כל כך של העם היהודי. בחור צעיר, מלא שאיפות ואמביציה, שכל משפחתו עברה דירה מאילת לכיוון המרכז כדי לאפשר לו להתקדם בכדורגל הישראלי, מצליח לעשות את הצעד שכל כדורגלן חושק בו ולעלות לליגת העל, אבל עושה סטופ, עוצר הכל ופונה לחזור לליגה הלאומית. ולמה??? כי הוא רוצה לשמור שבת!

גואטה התראיין כעבור שנה לערוץ 'הידברות', וסיפר את סיפורו. הוא הסביר בהמשך: "אני מאוד רוצה לראות את עצמי בטווח הקרוב מאוד, בסדר גודל של חצי שנה עד שנה, אברך. אני מוכן לוותר למען זה באופן סופי, למרות כל הקושי, על חלום הכדורגל".

הנה לכם אדם שאחרי שכבר הקריב את עצמו פעם אחת לטובת השבת, בוחר להקריב את עצמו פעם נוספת לטובת התורה, ובדרך הוא מוותר על החלום שהוביל אותו כל החיים.

"איך הגיבו חבריך למקצוע?", נשאל גואטה בראיון ל'הידברות'. "האם נשארתם חברים מאז חזרתך בתשובה?"

"עוד כשהתקרבתי לתורה הקדושה התחלתי להתנתק מכולם באופן טבעי", הוא מספר. "כבר לא הייתי יוצא איתם, והתחלתי להתחזק עם החברה שלי, שהיא כיום אשתי, ברוך השם. אגב, עד היום חלק מחבריי לכדורגל אומרים לי תחזור לליגת העל, אל תעזוב. אתה שחקן מצליח. הרב אמנון יצחק, אמר לי דבר חכם מאוד שחיזק אותי: בכל מקרה שחקן פורש בסביבות גיל 35, ואז יורדת כל תהילת העולם. גם אם יחליט אז לחזור בתשובה זה טוב, אבל אז זה יהיה כקרבן נחושת להשם, הסביר לי הרב אמנון. אם אני חוזר בתשובה עכשיו בגיל צעיר, זה עושה הרבה יותר נחת רוח לבורא עולם ונחשב כקרבן זהב".

ומה לגבי ההישגים שהוא יכול היה להרוויח והפסיד בגלל חזרתו בתשובה? גואטה לא מצטער עליהם. "זכיתי להיות ולעשות את מטרתי האמיתית בעולם, ולא את המטרה שאני חשבתי או רציתי להגשים". חשבתם שהוא אומלל ומסכן? טעיתם! "החיים שלי כיום שקטים ואמיתיים ומתנהלים בדרך הנכונה", הוא אומר. "והכי חשוב, זכיתי באישה צדיקה. אשת חיל אמיתית".

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.