פאות מסולסלות

אחת המצוות בהן חייב כל גבר יהודי, היא להימנע מגילוח פאות הראש • ומה עם הזקן? מותר או אסור לגלח אותו?

אוהד אטינגר

 

סימן ההיכר של יהודי הוא הזקן והפאות. תשאלו כל גוי בסין ובסעודיה, איך נראה יהודי? הוא יצייר לכם גבר עם זקן ופאות. חפשו את הקריקטורות האנטישמיות שפרסמו ושמפרסמים שונאי ישראל בכל מקום שהוא, ותראו אותם מקפידים לצייר את היהודי כשפאות מעטרות את צדעי ראשו.

משום מה, דווקא בקרב היהודים, רבים אינם מודעים בכלל לאיסור לגלח את פאות הראש והזקן, וסבורים שמדובר בסוג של מנהג שרק הדוסים השחורים ממאה שערים נוהגים לקיים אותו.

אז מה באמת צריך לעשות? האם אסור בכלל לגזור את הזקן וחייבים לתת לו לגדול ולצמוח בלי לגעת בו? חובה לגדל פאות ארוכות בצדי הראש?  התשובה מחולקת לשני חלקים עיקריים: הזקן, ופאות הראש.

את הזקן מותר לגזור ולקצץ, לסרק ולסדר. על פי הקבלה והחסידות נוהגים רבים שלא לגזור בכלל את זקנם, וזה מנהג יפה מאוד, אבל אינו חובה.

האיסור על גילוח הזקן הוא רק לגלח בתער, כלומר בסכין גילוח. מי שמגלח את זקנו בסכין גילוח, עובר בכל בוקר על חמישה 'לאוים' – חמישה איסורי תורה חמורים, השקולים בחומרתם לאכילת בשר חזיר למשל.

אבל מותר לגזור את הזקן ואפילו לגלח אותו בדרכים חלופיות, כמו מכונת גילוח או משחת גילוח. לא כל מכונות הגילוח מותרות, כי יש מכונות שמבצעות את הגילוח עצמו עם סכיני גילוח קטנים ואם כן לא הרווחנו כלום. לכן כדאי להתייעץ עם רב מוסמך לפני שקונים מכונת גילוח. (מכונת גילוח כשרה לדוגמא)

לעומת זאת, כשמדברים על פאות הראש, ההלכה מחמירה יותר. בפאות הראש אסור לגלח אפילו באופן שיהיה "דומה לתער", כלומר אסור לספר את השיער במקום הפאות שיהיה קצר מאוד עד שייראה כאילו גילחו אותו בתער.

מותר לגזור את שיער הפאות, אבל לא לגלח אותו. צריך להשאיר שיער בגודל של 2 סנטימטר לפחות, (ומי שמאוד קשה לו יכול להקל לשיער בגודל של 5 מ"מ לפחות).

אגב, גם בפאות יש שמהדרים ונוהגים לגדל פאות ארוכות, ובכך להצהיר בצורה קבועה שהם נמנים על שומרי התורה והמצוות, המחבבים את המצוות ומתגאים בקיומן. אבל כמו בזקן, גם כאן אין חובה לעשות זאת.

מחוץ למקום הפאות מותר אפילו לגלח בתער, אבל לפני שעושים זאת צריך לדעת בדיוק מה מקום הפאות. כמו"כ מי שמגלח את זקנו במכונת גילוח צריך לדעת להבדיל בין הזקן לבין פאות הראש, כדי שלא יגלח חלילה גם חלק מפאות הראש ויעבור על איסור של גילוח הפאות שכאמור קיים גם על גילוח שהוא רק 'דומה לתער'.

מקום הפאות מתחיל מקדימה בתחילת צמיחה השיער על יד הרקות. בקצה המצח ועולה בקו מתעגל מעט לעבר האוזן, עד חלקה האחורי של האוזן. כל האזור הזה נחשב לפאת הראש, ואסור לגלח אותו אפילו ב'דומה לתער'.

החלק התחתון של הפאות בעצם העליונה של הלסת, העוברת מהחלק העליון של מרכז האוזן, ומגיעה כמעט עד ארובת העין. (ראה ציור).

מתחת לעצם זהו מקום שמותר לגלח 'דומה לתער', אבל לא בסכין גילוח, ומעל העצם שזה מקום פאת הראש שאותה אסור לגלח כאמור אפילו במצב של 'דומה לתער'.

לסיום נזכיר את מאמר חכמינו זכרונם לברכה שאמרו שמוטב לאדם שייקרא שוטה כל ימיו, ואל יהיה רשע שעה אחת לפני המקום. כלומר, עדיף לנו שכולם ילעגו לנו ויגחכו עלינו כל החיים, ובלבד שלא נאכזב את אבינו שבשמים אפילו לרגע אחד ונעבור על מצוותיו.

על אחת כמה וכמה בנושא של תספורת הראש ותגלחת הזקן. אפשר בקלות להימנע מהאיסור הזה, והפיתוי שיש לאנשים לגלח את הזקן בתער כדי להיראות 'כמו כולם', הוא בעיקר עצתו של היצר הרע שמפתה אותנו ומכניס לנו דמיונות לראש כאילו קשה מאוד לקיים מצוות מסוימות, כשבפועל הקיום שלהם קל ואינו מצריך מאמץ, אלא רק ראש פתוח לשינויים.

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.