על המחיה

ברכת על המחיה הינה ברכה אחרונה אותה מברכים  לאחר אכילת מאפים שאינם לחם. שמה הנוסף של ברכה זאת הוא ברכת "מעין שלוש" והיא נקראת כך משום שיש בה דוגמא לשלוש מהברכות הנמצאות בברכת המזון. בדיוק כמו בברכת המזון גם בברכת על המחיה ישנה תוספת מיוחדת ביום שבת ברכת מעין שלוש גם מברכים על שתייה של יין, ואכילה מפירות שבעת המינים להיכרות נוספת ועמוקה יותר עם הברכה בואו לשאול את הרב של האינטרנט.

 

כיצד מחולקת ברכה אחרונה על המחיה?

ברכה אחרונה על המחיה על מיני מזונות וברכת מעין שלוש על שתיית יין ואכילת פירות משבעת המינים, מחולקת לשלושה חלקים עיקריים כאשר כל חלק מהווה הקבלה לברכה אחרת מברכת על המזון. למעשה, ברכת על המחיה הינה תחליף לברכת המזון במקרים מסוימים ביותר של אכילת מזונות,. החלק הראשון של הברכה כולל את הברכות "על העץ", "על המחיה" או על הגפן" והוא מקביל לברכה של "הזן את הכול" בברכת המזון. בחלק השני של הברכה נכתב "ועל ארץ חמדה טובה ורחבה" והוא מקביל לברכת "על הארץ ועל המזון" שבברכת המזון. בחלק האחרון של הברכה נאמר "ובנה ירושלים" והוא נמצא בהקבלה לברכת " בונה ברחמיו ירושלים" שבברכת המזון.

בנוסף, בברכת המזון ניתן למצוא גם ברכה רביעית והיא ברכת "הטוב והמטיב". גם בברכת על המחיה ישנה אותה הברכה " כי אתה טוב ומטיב לכל". כלומר, ישנה הקבלה והתאמה מלאה בין ברכת על המחיה לבין ברכת המזון ולכן ניתן לקרוא לה גם ברכת המזון על המחיה.

 

עוד על ברכת על המחיה

אנו נוהגים לאכול במהלך היום מגוון רחב של מזונות. ברכת על המחיה הינה ברכה קצרה אותה ניתן לומר לאחר כל אכילה של מזון שאינו לחם. את נוסח הברכה ניתן למצוא בכל סידור וכיום אף ברחבי האינטרנט. זוהי ברכה חשובה בעלת משמעות גדולה. על מנת ללמוד מעט יותר על הברכה ועל ברכות נוספות היכנסו לאתר האינטרנט של "הרב של האינטרנט" שם תוכלו למצוא מענה לכל שאלה שלכם בתחום היהדות. בעזרת הסברים פשוטים ונוחים ושפה המתאימה לכל אדם באשר הוא תוכלו להעמיק את ההיכרות שלכם עם עולם היהדות.

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.