אז איך ננקה את הבית בשבת

מה קורה אם נשפך סירופ דביק על רצפת המטבח? ואם האורחים השאירו אחריהם בוץ ולכלוך. מותר לשטוף את הבית בשבת? ולטאטא מותר?

יעקב לוסטיג

 

שבת המלכה פורשת כנפיה על היקום, והצפירה המבשרת על בואה נוסכת בנו שלווה ורוגע נפשי. הבישולים הניקיונות, הכביסות וההכנות כולן באו אל סיומן, כשהבית נקי וממורק לכבוד השבת.

אבל מה קורה אם לא הספקנו לשטוף את רצפת המטבח לפני בוא השבת, מותר לשטוף אותה במהלך השבת? ומה קורה אם הבית כולו היה נקי וממורק אבל האורחים שכחו לחלוץ את הנעליים בכניסה לבית והשאירו אחריהם רצפה לא הכי נקייה בלשון המעטה?

ואם הילדה הקטנה ניסתה להכין לבדה משקה ממותק, ובאורח פלא מצאה את עצמה עומדת במרכז שלולית אדומה של תרכיז פטל בטעם דובדבנים?

מותר לנקות את הבית בשבת?

בגדול התשובה היא כך: מותר לטאטא את הבית בשבת, אבל אסור לשטוף אותו עם מים.

ולחדשות בהרחבה:

בשבת מותר לטאטא כל קרקע מרוצפת במרצפות, בין אם זה בבית ובין אם זה בחצר. אסור לטאטא קרקע שאינה מרוצפת, בין אם היא רטובה ובוצית ובין אם היא יבשה וצחיחה.

שטיפת הרצפה במים אסורה.

אם נשפכו מים או משקה על הרצפה, מותר להניח על המים סמרטוט יבש כדי שיספוג את הנוזלים, אך יש להיזהר שלא להפעיל לחץ על הסמרטוט, ולאחר מכן יש להיזהר שלא לסחוט ממנו נוזלים כשאנו מפנים אותו מהחדר.

אם קרה שהרצפה התלכלכה מאוד בתוך השבת, באופן שאי אפשר לסבול את הלכלוך, כמו שלולית של משקה ממותק על הרצפה וכדו', מותר לשפוך מים עם הלכלוך, ולגרוף אותם בעזרת מגב. זאת, בתנאי שאנחנו לא משפשפים את הרצפה עם המגב, ובוודאי לא משפשפים את הרצפות עם סמרטוט רטוב.

אחרי שגרפנו את המים, מותר להעביר על הרצפה סמרטוט יבש כדי לספוג את הרטיבות, אך יש להיזהר להעביר את הסמרטוט בנחת, ולא לדחוק אותו עם המגב או עם הרגל על הרצפה, כי בכזה מקרה אנו עלולים לסחוט אותו והסחיטה אסורה בשבת.

כמו כן מותר להשתמש גם בסמרטוט לח שאינו רטוב, ולהעביר ניגוב קל על הרצפה, אך יש להקפיד על משנה זהירות שלא ללחוץ על הסמרטוט ובכך לבוא לידי סחיטה.

אחרי שסיימנו להשתמש בסמרטוט, אסור לפרוש אותו לייבוש, ומאידך אסור גם לשטוף אותו או אפילו רק להשרות אותו במים. כמו כן יש להיזהר אם אנחנו מניחים את הסמרטוט המלוכלך באמבטיה או בכיור, שלא לפתוח את הברז אם יש חשש שהמים יגיעו לסמרטוט, גם אם אנחנו לא מתכוונים לכבס אותו, וברור לנו שהוא יישאר מלוכלך גם אחרי שנפתח את הברז.

והכי חשוב לזכור: הכבוד לשבת הוא לא רק כשאנו מקבלים את פניה בבית נקי וברצפות ממורקות. אם הרצפה התלכלכה בשבת ואנחנו נמנעים מלנקות אותה בגלל קדושת השבת – זהו כבוד עצום לשבת, יותר מאלף בתים שצחצחו אותם לפני בוא השבת.

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.