למה אסור ללוות או להלוות בריבית?

ואיך בכל זאת מותר ללוות מהבנק? איסור ריבית ופתרונו במאמר שלפניכם

משה ויטמן

"למה שלא ארוויח מלהלוות לו"?
איסור ריבית תפס את יוני בהפתעה מוחלטת. חבר שרצה לקנות מכונית חדשה ביקש ממנו הלוואה. הוא הסכים בשמחה, אבל איפשהו בתוך הלב הייתה לו ציפייה להרוויח מזה. לא שהוא תכנן לעקוץ אותו עם ריבית "שוק אפור", הוא רצה רק קצת "בקטנה" לקבל תשלום על הזמן שהכסף שוכב אצל החבר. "כמו דמי שכירות, מה לא לגיטימי בזה"? אבל אז הוא שמע על איסור ריבית…

מהבן שלך גם היית מצפה לתשלום?
איסור ריבית שנאמר בתורה כמה פעמים בכמה מקומות מצטרף למצווה מן התורה להלוות כסף לזקוק להלוואה ומוסיף לה את האיסור לעשות זאת למטרת קבלת ריבית. מאחיך, אומרת התורה, לא היית מצפה לתשלום ריבית, היית מעוניין לעזור לו עזרה מלאה ולקבל חזרה רק את הקרן עצמה, אני מצפה ממך שכך תנהג גם עם כל יהודי (לגוי מותר להלוות בריבית).

העיקרון: לא כל דבר הוא "ביזנס"
אז נכון, אתה לא נדרש לתת למישהו לגור חינם בביתך, לא להשאיל לו את מכוניתך וגם לא את האופניים שלך. על אלו אתה בהחלט יכול לדרוש ולקבל דמי שכירות. אבל כשמדובר על הלוואה, זה בדיוק המקום בו תנסה לראות את העולם גם לא דרך החור של הגרוש… תנסה לראות איך אתה יכול לעזור לשני בלי להפסיד מזה, למרות שגם לא תרוויח אישית מזה. בחיים, מחנכת אותנו התורה, לא כל דבר הוא "ביזנס"…

האיסור הוא גם ללוות
מעניין לגלות, כי איסור ריבית בתורה אינו רק על המלווה בריבית, הוא גם על הלווה. התורה אינה מעוניינת בקיומה של עסקה מהסוג הזה ולכן אוסרת להשתתף בה ולתת לה יד, איסור שמתייחס גם למלווה ודורש ממנו להסכים להלוות את כספו ללא ריבית, אך גם מתייחס ללווה ודורש ממנו למצוא אחרים שיסכימו להלוות לו, בלי ריבית ובלי הצמדה.

אז איך לוקחים מהבנק
בדיוק בגלל האיסור הזה הוקם המושג "גמ"ח כספים" המספק הלוואות ללא ריבית. אך גם מהבנק כולנו כמעט ללא יוצא מן הכלל לווים. בין אם זה במשכנתא, בהלוואת סטודנט או אפילו במשיכת יתר (אוברדראפט) תמימה, אנו בעצם לווים בריבית מהבנק. איך זה מותר? לצורך כך יש "היתר עסקה".

משמעותו של "היתר עיסקה"
"היתר עסקה" בנוי על העיקרון התלמודי לפיו כאשר מטרת ההלוואה אינה צורך פרטי אלא ביצוע עסקה מניבת רווחים כל שהיא, יכול המלווה לדרוש חלק מהרווחים בתור שותף בביצוע העסקה ואין בכך איסור של ריבית. היתר זה הוא מורכב ודורש בקיאות רבה בפרטים ההלכתיים והביצועיים של ההלוואה, אך כל בנק או מוסד הלוואות החתום על היתר עסקה מהימן, חתום על הסכמה שהריבית על ההלוואה תהיה על פי הגדרות היתר עסקה ולכן אין בהלוואה זו כל בעיה של ריבית.
אין מה לעשות, החיים הם לא רק ביזנס…

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.