הדלקת נרות חנוכה

מתי מדליקים את הנרות? כמה נרות מדליקים? הנרות צריכים להיות דווקא צבעוניים? ומה עושים בשישי בערב?

כל מה שרצית לדעת על הדלקת נרות חנוכה!

יעקב לוסטיג

 

 • כמה נרות מדליקים בחנוכה?

תשובה: בעיקרון מספיק להדליק נר אחד בכל ערב מערבי החנוכה, מהדרים להדליק על פי שיטת 'מוסיף והולך': בלילה הראשון מדליקים נר אחד, בלילה השני שני נרות, בשלישי שלושה ובלילה השמיני שמונה נרות.

 • האם חייבים להדליק אותם דווקא בחנוכיה?

את הנרות לא חייבים להדליק בחנוכיה, אך אם החלטנו להדר ולהדליק יותר מנר אחד צריך להקפיד שהנרות יהיו בשורה ישרה, ושהלהבה שלהם לא תהיה מחוברת, אלא כל נר ידלק בפני עצמו.

 • אילו נרות צריכים להדליק? משמן? משעווה? דווקא צבעוניים?

סוג הנרות אינו משנה, וכל הסוגים המצויים בימינו כשרים. אפשר להדליק בנרות פרפין או שעווה, וכן בנרות עם שומן מהצומח או מהחי.

עם זאת, עדיף להדליק נרות שמן, ועדיף גם שזה יהיה שמן זית, שבתוכו מניחים פתילה מצמר גפן או חומר מתאים אחר.

מה שחשוב זה שהנר יהיה מספיק גדול, או אם אנו מדליקים בשמן, שיהיה מספיק שמן, כדי שהנר ידלק עד חצי שעה אחרי צאת הכוכבים. צריך להקפיד על כך בעיקר בערב שבת, שאז אנו מדליקים את הנרות לפני שקיעת החמה, והם צריכים לדלוק זמן ארוך מהרגיל, עד חצי שעה אחרי צאת הכוכבים. לכן עדיף להשתמש בנרות לבנים ולא בנרות צבעוניים, אם הנר הצבעוני אינו דולק יותר מחצי שעה.

 • מה קורה אם הדלקתי נרות והם כבו בגלל דלת שנטרקה או שהחנוכיה נפלה?

המצווה היא להדליק נרות. ברגע שקיימנו אותה, כבר לא אכפת לנו אם הם כבו, למרות שאסור לכבות אותם בכוונה עד חצי שעה אחרי צאת הכוכבים. עם זאת, צריך להדליק אותם מלכתחילה באופן שהם יוכלו לדלוק עד חצי שעה אחרי צאת הכוכבים. צריך שהנרות יהיו מספיק גדולים, ושהחנוכיה תעמוד במקום שבו אין רוח שעלולה לכבות את הנרות וכו'.

 • איפה מניחים את החנוכיה?

מי שגר בקומת קרקע יכול להדליק את נרות החנוכה בדלת הפונה לרחוב, או בחלון הפונה לרחוב. מי שגר בקומה ראשונה ידליק בחלון הפונה לרחוב. ומי שגרים בקומה שניה או שלישית ומעלה, ידליקו בדלת הבית הפונה לחדר המדרגות.

יש מצווה מיוחדת להדליק ליד הדלת, בצד ההפוך מהצד של המזוזה, כך שאחרי הדלקת הנרות נעמוד בין הנר ובין המזוזה, כשעל גופנו בגד עם ציצית, ונהיה מוקפים במצוות.

עם זאת, במקרה שאי אפשר להדליק בדלת ובחלון, אפשר להדליק גם בתוך הבית, על השולחן במטבח או בסלון וכדו'.

 • באיזו שעה מדליקים נרות?

את הנרות יש להדליק בזמן צאת הכוכבים. אם אינכם יודעים מתי חל הזמן הזה, אפשר לבדוק בלוח השנה מתי יצאה השבת האחרונה, וזהו בערך זמן הדלקת נרות החנוכה, כי גם צאת השבת הוא בצאת הכוכבים.

 • מתי מדליקים את הנרות בערב שבת ובמוצאי השבת?

בערב שבת מדליקים את הנרות לפני הדלקת נרות שבת, ומיד לאחר מכן מדליקים נרות שבת – לפני ששוקעת השמש. כאמור צריך להקפיד שהנרות יהיו מספיק גדולים כדי שידלקו עד חצי שעה אחר צאת הכוכבים.

במוצאי שבת מדליקים את נרות החנוכה אחרי שמבדילים על היין.

 • מי מדליק את הנרות?

בני עדות המזרח נוהגים שבכל בית מדליקים נרות בחנוכיה אחת. רק אדם אחד מבני הבית מדליק את הנרות, ובדרך כלל עושה זאת ראש המשפחה. אצל האשכנזים נוהגים שכל אחד מבני הבית הזכרים מדליק חנוכיה משלו, וגם ילדות קטנות יכולות להדליק.

 • אלו ברכות מברכים לפני הדלקת הנרות?

בכל אחד מלילות החנוכה מברכים שתי ברכות לפני הדלקת הנרות:

בָּרוּךְ אַתָּה אַדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהַדְלִיק נֵר חֲנֻכָּה:

בָּרוּךְ אַתָּה אַדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁעָשָֹה נִסִּים לַאֲבוֹתֵינוּ בַּיָּמִים הָהֵם בַּזְּמַן הַזֶּה:

בלילה הראשון של חנוכה מברכים ברכה נוספת לפני הדלקת הנרות:

בָּרוּךְ אַתָּה אַדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְּמַן הַזֶּה:

 • מה עושים אחרי הדלקת הנרות?

בעיקרון אין חיוב להישאר על יד הנרות הדולקים בכלל, אך נהגו לשבת לפחות חצי שעה ליד הנרות, ומנהג יפה הוא. כמו"כ נוהגים לשיר פיוט 'מעוז צור ישועתי', ולשחק בסביבונים סמוך לנרות. ההורים מחלקים דמי חנוכה לילדים, ואוכלים מאכלים עם שמן, זכר לנס שנעשה בשמן. כמו"כ אוכלים מאכלים חלביים, זכר לנס 'יהודית' שנעשה עם מאכלי חלב.

חשוב לזכור שעיקר מצוות הדלקת נר חנוכה היא לפרסום הנס שאירע בבית המקדש, כשהשמן המועט דלק שמונה ימים. לכן צריך לדבר עם הילדים ועם בני הבית על הנס, לספר קצת את סיפור החנוכה, את המאבק של המכבים ביוונים שרצו לנתק את עם ישראל מתורת ישראל, ורצו להפוך את היהודים לבני אדם 'רגילים', כמו כל הגויים. המסר העיקרי של חנוכה הוא שיהודים נאבקים על העקרונות שלהם, ועל קיום התורה והמצוות בכל מחיר, ובסופו של דבר, אם אנחנו עושים מקסימום מאמץ, הקדוש ברוך הוא עוזר לנו גם כשמולנו ניצב אויב חזק ועצום פי כמה וכמה מאתנו.

חנוכה סדר הדלקת נרות

אופן הדלקת נרות חנוכה

יעקב לוסטיג

בערב הראשון מדליקים נר אחד, ובכל ערב מוסיפים עוד נר, עד שבליל שמיני יהיו שמונה נרות.

מתחילים להדליק בכל לילה בנר הנוסף של הלילה הזה, (כי הוא מציין את תוספת הנס) ואחריו את הנר של אתמול.

בערב הראשון ידליק את הנר הקיצוני מימין ובערב השני את הנר שאחריו כך שיפנה משמאל לימין. בן איש חי וילקוט יוסף)

באין לו מספיק נרות מדליק נר אחד בכל לילה, ומקיים בזה את עיקר המצוה.

יניח את הנרות בשורה, לא בעיגול, ולא אחד גבוה ואחד נמוך.

ייתן רווח בין נר לנר לפחות כרוחב אצבע, כדי שלא תאחז הלהבה של זה בזה, ושלא ימסו הנרות.

לא יחבר שני נרות יחד, וכן לא ידליק נר עם שתי פתילות.

מניחים את הנרות תחילה ואחר כך מדליקים אותם שם. ואסור לשנות את מקומם כשהם דולקים.

אסור להשתמש לאור נרות חנוכה אפילו שימוש ארעי ואפילו שימוש של קדושה כגון ללמוד תורה לאור הנרות אסור.

נוהגים להדליק נר נוסף בסמוך לנרות חנוכה כדי שאם ישתמש לאור הנר יהא זה לאור הנר הנוסף, ונר זה נקרא "שמש", ויש להניח נר השמש גבוה מכל הנרות או רחוק מהם, כדי שיהא ניכר שנר זה אינו מנרות המצוה, ויש להדליק נר זה בסיום

ההדלקה אחר שסיים הדלקת נרות ההידור. ובדיעבד, אם טעה והדליק נר השמש תחילה מדליק אחריו את נרות המצוה ואינו צריך לחזור ולברך.

אם לאחר שהדליק נרות חנוכה כבה אחד הנרות ורוצה לחזור

ולהדליקו – אסור להדליק נר או גפרור מאחד הנרות הקודמים ובאמצעותו להדליק את הנר שכבה.

דיני הדלקת נרות חנוכה

דיני הדלקת נרות חנוכה

מצוות הדלקת נרות חנוכה הינה אחת המצוות האהובות והמיוחדות לה זכו עם ישראל, והיא מקוימת ברוב הידור ופאר גם אצל אנשים שאינם תמיד מקפידים לשמור על תורה ומצוות בשאר זמני השנה. לחג החנוכה יש אור רוחני מיוחד במינו שמאיר בחשכה ומחמם את הלבבות. מטעם המצווה הינה כמובן להזכיר את הניסים והנפלאות שעשה ה' לעם ישראל עם ניצחון בני חשמונאי המכבים על צבאות היוונים ושחרורם מעולם של מלכות זרה, וכמובן נס פח השמן המפורסם.

 

הדלקת נרות חנוכה – מקצת הלכות ומנהגים

 • סדר הדלקת חנוכייה – מנהג ישראל ביום הראשון להניח נר אחד מצד ימין של החנוכייה ובכל יום להוסיף נר חדש לצד שמאלו. ההדלקה עצמה של הנרות תיעשה מהנר השמאלי ביותר, כלומר החדש המייצג את היום הנוכחי, והולכים וממשיכים לימין עד הנר הימני ביותר.
 • ברכת חנוכה נרות – לפני ההדלקה בכל יום מברכים שתי ברכות. אחת "אשר קדשנו במצוותיו וציוונו להדליק נר חנוכה" (ויש נוהגים "להדליק נר של חנוכה") ולאחריה "שעשה ניסים לאבותינו בימים ההם בזמן הזה". בנר ראשון (או אנשים שבפעם הראשונה מברכים על הנר גם אם בשאר הימים) מוסיפים את ברכת "שהחיינו".
 • אילו שמנים כשרים להדלקה? למעשה כמעט כל שמן שמאפשר לנר להאיר בצורה איכותית, בטיחותית וטובה כשר להדלקת הנרות. המובחר שבכולם הוא שמן הזית, איתו היו מדליקים את המנורה בבית המקדש, אך כמובן שלכתחילה גם שמנים אחרים יכולים להתאים גם מלכתחילה.

חשיבות פרסום הנס

ישנה חשיבות למקום ההדלקה. מבחינה אידאלית על האדם להניח את החנוכייה מחוץ לביתו סמוך לפתח הבית באופן שכל העוברים ושבים יוכלו לראות בבהירות את הנרות. אמנם בבנייני קומות נהוג להניח את החנוכייה על אדן החלון הפונה אל רשות הרבים.

 

טקס הדלקת נרות חנוכה -הדלקת חנוכייה ברוב עם הדרת מלך

בגלל האופי מקרב הלבבות של חג החנוכה ומצוות ההדלקה, רבים נוהגים להדליק את הנרות כאשר כל בני הבית מתקבצים, ואף עורכים מסיבות ואירוח שאר קרובי משפחה במקום אחד על מנת להדליק, לשיר ולהנות מסופגניות ולביבות חמות ומתוקות. ההלכות בנושא זה של מקום ההדלקה הינן רבות ומפורטות, אך כללו של דבר כל אדם עם משפחתו מחויב להדליק בביתו הקבוע ורק לאחר מכן הוא יוכל להתארח במקום אחר ולהשתתף בחגיגות ההדלקה.

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.