כך תכינו קפה של שבת  

לא יכולים בלי קפה? בואו לקרוא האם מותר לשפוך מים רותחים ישירות על הקפה והסוכר, ומה לגבי שקיק התה? כך תעשו את זה נכון.

יעקב לוסטיג

 

מי מאתנו אינו פותח את הבוקר בכוס קפה חם ומהביל? ומי אינו מבקש לשתות בשבתות החורפיות כוס תה רותח שיחמם מעט את העצמות הקפואות?

אבל בשבת אסור לבשל, וכולנו יודעים שהקפה והתה מתבשלים בתוך הכוס עם המים הרותחים. אז מה אומרת ההלכה, מותר להכין קפה ותה בשבת או שכמו המרק והדגים צריך להכין אותם מערב שבת?

בשורות הבאות נשתדל לתת את תמצית ההלכות הקשורות להכנת קפה ותה בשבת קודש:

בראש ובראשונה חשוב לזכור, שאסור להרתיח את המים בשבת, בין אם אנחנו מרתיחים אותם בקומקום חשמלי ובין אם אנו מניחים אותם על גבי הפלטה החשמלית בתוך סיר או פינג'אן. המים חייבים להתבשל עוד לפני השבת.

מאותה סיבה אסור להשתמש בשבת במכשירים כדוגמת 'תמי 4' ודומיהם במידה ואינם נושאים כשרות מיוחדת לשבת, משום שהם פועלים בצורה שבה המכשיר מרתיח בכל פעם כמות קטנה של מים, ולאחר שאנו מוציאים מים מהמיכל, נכנסים מים קרים לתוך המיכל ומתבשלים בשבת.

חשוב לזכור שכמו שהאיסור לחלל שבת חשוב לנו מאוד, כך גם יש מצווה חשובה שנשמור על עצמנו ונמנע את עצמנו ממצב של סכנה. לכן חשוב מאוד לא להניח את המים הרותחים בצורה מרושלת, מה שעלול לגרום מאוחר יותר לכוויות קשות מאוד חלילה וחס.

את הקפה עצמו אפשר להכין בצורה רגילה: אפשר לצקת את המים מהמיחם אל הכוס גם אם בכוס יש קפה,  סוכר או סוכרזית. (בקהילות האשכנזים נהגו להחמיר ולמזוג את המים הרותחים אל תוך הכוס, ורק לאחר מכן להוסיף את הקפה והסוכר).

לגבי הכנת תה הדין שונה: אסור לצקת מים על גבי שקית תה שמעולם לא התבשלה. כך גם אין להכניס את שקית התה לתוך הכוס שלתוכה יצקנו מים. הדרך הטובה ביותר היא להכין תמצית תה מרוכזת מערב שבת, בכוס או בכלי אחר, וכשאנו מכינים את התה בשבת ניצוק מהתמצית מעט אל תוך הכוס עם המים הרותחים.

עם זאת, במקרה ושכחנו להכין תמצית תה מערב שבת, אפשר להקל ולהכין תה ב"כלי שלישי". כלומר: לשפוך את המים מהכוס הראשונה לכוס נוספת ורק אז להכין את התה (אפילו אם שקית התה היתה בכוס לפני ששפכנו לתוכה את המים).

בשפה ההלכתית מכנים את המצב הזה "כלי שלישי". כלומר: כשהמים בתוך המיחם הם נחשבים ל"כלי ראשון". כשאנו יוצקים אותם לכוס מספר 1, היא נחשבת ל"כלי שני", וכשאנו מעבירים את המים לכוס מספר 2 – היא נחשבת "כלי שלישי".

הכלל ההלכתי הוא שכלי ראשון מבשל – ולכן אסור להכניס שום דבר שאינו מבושל לכלי ראשון. כלי שני אינו מבשל ולכן מותר להכניס לתוכו פלח לימון או עלי נענע. עם זאת, מוצרים שנחשבים ל'קלי הבישול', ואנו רואים בעינינו שהם מתבשלים גם בכלי שני, כמו עלי תה או ביצה, אסור לבשל אותם גם בכלי שני אלא רק בכלי שלישי.

מהסיבה הזאת, מותר גם למזוג חלב לכוס הקפה, למרות שהחלב לא התבשל, כי הכוס היא כלי שני, אבל אסור למזוג מים מהכלי הראשון אל תוך כוס שיש בה חלב שמעולם לא התבשל, כי המים מגיעים הישר מהכלי הראשון אל החלב, לפני שנגעו בכלי השני ואנו מתייחסים אליהם ככלי ראשון ממש .

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.