התחייבתי לתת מעשר כספים אבל אין לי כסף, מה אעשה?

שלום,

במהלך פנייה ישירה לבורא עולם ומתוך מקום של מצוקה רגשית גדולה מצד אחד, ומצד שני תקוה לאור גדול שבוא יבוא ויביא עימו רווחה כלכלית וכללית לנו ולכל עם ישראל, התפללתי וביקשתי מבורא עולם שיוציא אותנו מהמצוקה הכלכלית והכללית בה לתחושתי אנו נמצאים משפחתי ואני.

ואז התחייבתי בפני בורא עולם שבלי נדר נקפיד לתת מעשר ממשכורותינו. זה היה מן רגע של אקסטזה ושמחה ורצון עז  לצאת מן המצוקה.

במציאות חיינו אנו לוקחים הלוואות כדי להתקיים ולהחזיר חובות. כלומר לולי ההלוואה שבנוסף למשכורותינו אין ביכולתנו לעמוד בתשלומים שאנו צריכים לשלם הכל חודש וחודש.

שאלתי היא האם אני עדיין מחוייבת במתן מעשר ממשכורתנו או שמא נתייצב, נסדיר עניינינו הכלכליים ואז כמקובל וכראוי נפריש מעשר לצדקה. אשמח לקבל תשובה בהקדם.

תודה רבה.

 

שלום וברכה

מצד אחד חכמים אמרו שאין אדם מעני מהצדקה, מצד שני התורה מלמדת אותנו שחייך קודמים, ועלינו לדאוג קודם לעצמנו ולמשפחה.

במקרה שאין לאדם את הנצרך לגמור את החודש והוא נצרך להלואה לצרכים הבסיסים, הוא פטור ממצות צדקה, ולכן גם פטור מנתינת מעשר כספים.

בימינו הדברים הללו מסורים ללב, האם באמת אנחנו זקוקים לכל ההוצאות, והאם באמת אלו צרכים בסיסים.

לכן אם כרגע כל ההכנסה נדרשת לצורך קיומי הכרחי הנכם פטורים לעת עתה ממעשר כספים, אך יש לבדוק כל חודש לגופו של ענין, ולשאוף ולהתפלל תמיד שנזכה גם לקיים מצות צדקה כראוי.

כדאי לקראת סוף השנה העברית לקראת חודש תשרי לשאול שוב, בתפילה שעד אז תזכו לשפע ברכה ופרנסה טובה והשאלה כבר לא תהיה רלוונטית.

כמו כן חשוב להעיר שהוצאות של שליחת ילד לחינוך תורני ניתן להוריד ממעשר כספים.

יהי רצון שתזכו לשפע אושר ועושר, ותזכו תמיד להיות מהנותנים

הרב יהודה סטורץ

בית ההוראה נאות שמחה בראשות הגר"י לוקסנברג שליט"א

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.