אני רוצה שתתן לי סגולה שאשתי תמות..

"למה היא רעה? כי אתה רע!" הרב שלום ארוש מסביר איך אפשר לחזור בתשובה בחיי הנישואין

אוהד אטינגר

זה יכול להתרחש אצל כל אחד, בני זוג חילוני לגמרי, ופתאום אחד מהם מגיע למצב שהוא מתחזק יותר, נדלקים באורות גדולים יותר רוצים לחזור בתשובה, ואז מתחיל בלאגן בין בני הזוג. לא פעם ולא פעמיים מגיעים למצבים של גירושין, כי השקפות העולם והאמונה בכלל הגיעה למצב הזה. מה הדרך הנכונה לנהוג במצב הזה?

הרב שלום ארוש בראיון מיוחד לקובי אפללו מסביר:
הבן זוג שלך צריך לראות שנהיה לו טוב מזה. אם זה יעשה לו רע, הוא ישנא את היהדות, הוא ישנא את התורה הוא ישנא את הכל. וזה הכל תלוי בך.
כשאתה בא לבת זוג שלך ואתה אומר לה, "אני אוהב אותך כמו שאת, את אשתי לעד ולנצח נצחים אני לא אוותר עליך אני אוהב אותך, אל תעשי שום מצווה, אם זה לא יועיל לך אל תעשי. אני יעשה דברים שלא יפריעו לך". אם היא תראה שהמידות שלך משתנות, היחס שלך משתנה, הדרך שלך, הדיבור שלך אליה משתנה, זה לא רק שאתה תשנה כמה מעשים, אפשר להגיע למקומות טובים.

מראיין: ומה קורה בשאלות יותר קשות כשזה באמת מתייחס לזוג עצמו.
הרב: בכל מצב הדרך שציינתי יעילה ועוזרת. היו זוגות שלא רצו אפילו ללכת לטבול, אין יותר גרוע מזה. בשבת אפשר למצוא דרך לראות איך היא לא שומרת שבת, נסתדר, אתה מבין, למרות שזה קצת קשה, אבל מסתדרים. כשרוצים, הוא אומר לה, אשתי, אני לא יפריע לך, אני אוהב אותך, אני נהנה עכשיו בדרך הזאת, טוב לי, אני לא יפריע לך, את רוצה, בואי נהנה קצת שבי איתי בשולחן, מה שטוב לך, מה שאת רוצה, באהבה אמיתית.
התשובה מתחילה בתיקון המידות. הטעות של העולם שמתחילים עם התשובה בשינוי של החיצוניות. הכל חשוב. בשום מצוה אני לא מזלזל. אבל אם אדם לא מתקן את המידות שלו ואת הדרך ארץ שלו, אז אין לו שום שייכות עם התשובה, הוא סתם מחלל שם שמים.
לכן כשאשה רואה שבעלה באמת משתנה כמו שכתבתי 'בגן השלום', יש דברים שאני לא יכול להגיד כי זה לגברים בלבד, והוא התנהג כמו שלימדתי את הגברים, איך אשה תרגיש? גן עדן. לא פעם באות נשים ואומרות, נכון בעלי הולך בדרך שלא רציתי אותה, אבל אין, אני לא יכולה להגיד כלום, הוא מכבד אותי, הוא מיטיב איתי, אני לא מכירה אותו, הבאתי לי בעל חדש ככה הן אומרות לי.
אז אפילו שלא טוב לה עם היהדות, אבל טוב לה עם הבן אדם! אז היא בסתירה, היא בקונפליקט. אני אומר לה, תראי, הוא טוב לך? הוא בעל טוב?
לא נלך רחוק – אני – התחתנתי בתור כבר חוזר בתשובה עם אשתי שהיא יראת שמים מקטנותה, הרבה דברים היא לא רצתה אותם, כי אני חוזר בתשובה. תמיד אמרתי לאשתי, תראי, אם הדבר שאת לא רוצה אותו זה על חשבונך את צודקת. אבל אם אני עושה דבר שזה לא על חשבונך, בכלל לא על חשבון הבית, לא על חשבונך, אני מעיר לך משהו? היא אומרת לא. אני לא מכבד אותך? היא אומרת לא, נכון אני אוהב אותך? נכון. אז אני יש לי תענוג מזה שאני עכשיו רוצה ללמוד ככה מתפלל ככה, מפריע לך? זה בזמנים הפרטיים שלי, זה מפריע לך? זה על חשבון הבית? תמיד הייתי משכנע אותה. והייתי אומר לה, זה גם ייטיב לך, תראי את זה. זה ייטיב לי, זה ייטיב לך.
התשובה לא מתחילה בזה שאני עכשיו רוצה לשנות, לא! תשובה, זה שתשנה את עצמך, ואז הבן זוג שלך ישתנה בעקבותיך.
תגיד לה: אני אוהב אותך תמיד. את אשתי תמיד. אני לא אעיר לך, לא אגיד לך כלום. וגם תתפלל עליה, או היא תתפלל עליו. אני אומר, ה' כבר חיכה כמה שנים עד שחזרת בתשובה, אתה לא תחכה לבת זוג שלך? אז איפה האמת שיש פה?
לכן אני אומר לך אפילו נשים שלא רצו ללכת לטהרת המשפחה, אמרתי לבעלים, תראה, נכון שיש פה מצב קשה מאד, אבל תדע לך, אם אתה תכבד אותה באמת, תאהב אותה באמת, תעבוד על פי הנקודות שכתבתי בגן השלום שזה לגברים בלבד, וגם תתפלל עליה, היא תראה שאתה כ"כ מטיב לה, אז אפילו בלי שתדבר אתה, רק טוב אני יעשה לך בחיים.
אדם שאתה עושה לו טוב, הוא לא יכול להחזיר לך רע. בא אלי יהודי חרדי עכשיו בנסיעה לאומן, אז הוא מספר לי שאשתו מתנגדת לו, אמרתי לו זה לא משם מתחיל, זה מתחיל מזה שאתה לא יודע לכבד אותה. הוא הסתכל עלי, ואמר כן, אתה עושה כמה דברים שאני לא יכול להגיד את זה עכשיו, שכתבתי בגן השלום, אתה לא לומד בגן השלום, זה לא מתחיל משמה, אתה בא לספר לי שהיא לא בסדר, זה בא בגלל שאתה לא בסדר.
אתה יודע, יש לי בדיחה שיש בזה מוסר השכל גדול: איזה אחד בא לרב, אמר לו, שמע, אני רוצה שתתן לי סגולה שאשתי תמות. הוא שואל אותו, שאשתך תמות? הוא אומר לו, כן! למה? אני סובל ממנה סבל רב. אומר לו הרב, תתגרש ממנה. הוא אומר, לא, זה לא ירגיע אותי, רק אם היא תמות אני אהיה רגוע. היא כזו רעה, עשתה לי את המוות.
הרב קלט אותו, הוא אמר לו: יש סגולה בדוקה ואני אפילו יתן לך את הזמן שהיא תמות, אם אדם נודר נדר ולא מקיים אותו, אשתו תמות. כך באמת כתוב. אסור לנדור נדרים אם הוא לא מקיים אותם. תנדור נדר שתבנה לנו מקוה פה בעיר ואל תקיים אותו, אבל תידור נדר על דעת אשתו שהוא לא יכול להפר, ואני אומר לך, מהיום תוך שלשה חדשים אשתך מתה. הוא אומר אתה בטוח, אומר הרב אני כותב לך את התאריך וחותם לך, אם היא לא מתה תבוא אלי. טוב. הוא אומר אני נודר נדר על דעתך שאני בונה מקוה.
הוא קם ללכת. אומר לו הרב, ממילא עוד שלשה חדשים היא מתה, לפחות שהיא תמות עם לב טוב עליך, תן לה ויזה פתוחה כספומט פתוח תפנק אותה, תדבר אליה יפה, ממילא היא תמות. אל תקלל אותה, תכבד אותה, תגיד לה מילים יפות, הסביר לו 'גן השלום'. אמר לו האיש אני מבטיח לך אני יעשה אותה מלכה. העיקר אני יודע שעוד שלשה חדשים היא מתה, הוא אומר לו, אין, עוד שלשה חדשים היא מתה.
אחרי חודש וחצי הרב רואה שהאיש הזה שוב אליו. שואל אותו, מה אתה רוצה, הרי אמרתי לך שלושה חודשים, עבר חודש וחצי אין לך סבלנות לחכות שהיא תמות?
הוא אומר, לא, באתי לבקש שהיא לא תמות! אני רוצה שהיא תחיה. שואל הרב למה? והוא אומר, היא כ"כ טובה אלי. איך אני יעשה שפיכות דמים ככה והיא תמות. אמר לו הרב, אז תבנה את המקוה והיא לא תמות.
אז מה קרה פה? כשהוא נהיה טוב, הוא נתן את הויזה פתוח דיבר אליה יפה… למה היא רעה? כי אתה רע.

מראיין: קובי אפללו. מתוך אתר הידברות.

תגובות:

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

  שלום כבוד הרב
  מצטער אני הייתי בסרט הזה. אני מתפלל כל בוקר לומד גמרא כפי יכולתי ולא יותר. כלומר לא צריך להיות גדול ולא כל אחד יש את היכולת ללמוד כמה שעות ביום. עד כאן זה אני. לעומתי אשתי דאז לא רק שהתחזקה אלא ההתחזקות שינתה אותה לקיצונית בדת זה נורא ואיום מי כמוך יודע כבוד הרב שרו8ב אלה שחוזרים או מתחזקים בתשובה הם נהפכים לקיצוניים שלא נדע. ומנקודה זו מתחילים המחלוקות בין בני הזוג עד למצב לפרק את המסגרת. יש כלל כל אחד כפי יכולתו וכל אחד היכן שליבו חפץ להיות קיצוני? לא

 2. moyshi100 says:

  בס"ד

  שלום יהודי יקר!

  קודם כל זה שאתה מתפלל ולומד כל בוקר,
  זה דבר שבהחלט ראוי להערכה גדולה,
  ואין לשער את גודל המצוה שאתה עושה בכך.

  לגבי ההתייחסות של אשתך צריך להסביר לה
  בצורה יפה ומכובדת שהקב"ה דורש מכל אחד
  כפי יכולתו, ולא כל אדם מסוגל להיות ה"בבא סאלי"
  של הדור. התקדמות רוחנית היא תהליך הדרגתי,
  אצל חלק מהאנשים התהליך יותר מהיר ואצל חלק
  זה הולך יותר לאט. להתקדם במשהו תמיד צריך,
  אך אי אפשר לקפוץ בבת אחת למדרגות גבוהות
  מעבר ליכולתו של האדם.

  אך גם מי שהוא לא בדרגה של צדיק כמו ה"בבא סאלי",
  המצוות שהוא כן מצליח לקיים והלימוד תורה שהוא
  כן מצליח ללמוד שווים כל כך הרבה, שצריך פשוט
  לשמוח ולרקוד על הזכות הגדולה הזו, וכשהבעל לומד
  תורה ואשתו תומכת בו, הרי זכותה של האשה גדול
  מאד. חז"ל לימדונו שהזכות הגדולה של הנשים בתורה
  היא על ידי כך.

  אם אתה לא מצליח בכוחות עצמך להביא למשפחתך
  "שלום בית", כדאי מאד לערב גורם שלישי, איזה רב
  או איזו רבנית, דמות שאשתך וגם אתה מעריכים
  ומוכנים לקבל את מה שהיא תגיד לכם ולהתייעץ איתה.
  יתכן שמספיק שאשתך תלך בעצמה לרבנית, הכל לפי
  העניין.

  בהצלחה
  יעקב

 3. ברסלב מאיר says:

  תפילה נגד עין הרע – היא בעצם תפילה שמלמדת אותך לחשוב טוב ולהסתכל על אחרים בעין טובה וממילא החיים יראו אחרת !
  תנסו תראו
  http://www.breslevmeir.com/תפילה-נגד-עין-הרע

קראתם? נהנתם? נשמח מאוד אם תשאירו לנו תגובה :)

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.