2/1151

קשה לא לעשן בשבת

מה עושים עם הקושי של העישון בשבת?

שאלה:

קשה לי לא לעשן בשבת… מה עושים?

בתודה,

נתנאל

 

הרב של האינטרנט עונה:

נתנאל היקר, שלום.

אשריך שזכית להיות בין מוקירי ומכבדי היום הקדוש ביותר של העם היהודי – יום השבת, עליה אמר אלוקים למשה: "מתנה טובה יש לי בבית גנזי (כינוי לכספת) ושבת שמה ואני מבקש ליתנה לעם ישראל, לך והודיעם". ואכן כמו מתנה טובה מעניקה לנו השבת את המנוחה השבועית, את הרוגע, את הניתוק שכל כל נדרש ונחוץ לנו ממרוץ החיים ואת האפשרות יום אחד בשבוע להתרכז בעצמנו, בחברינו ובמשפחתנו. איך אמר לי מישהו? "זה מרגיש לי כמו לנסוע לאיזה חור בהודו"…

יחד עם זאת, הקושי והאתגר הכרוכים ברצון שלנו לשמור את השבת, הם לעיתים גדולים במיוחד, בייחוד אם נדרש מאיתנו לעזוב את ההרגלים החזקים שלנו, כמו לעשן סיגריות למשל, למען קדושת השבת. אך חשוב שנזכור:

מידע רב על הדרך בה אלוקים יחלק את השכר על קיום המצוות – כמו אילו מצוות "שוות" יותר ואילו פחות וכדומה- אין לנו, אבל נתון אחד לימדו אותנו חכמים בפרקי אבות ואמרו:

"אחד בצער כמאה שלא בצער" – כל מצווה (או הימנעות מעבירה) הנעשית מתוך צער או קושי נחשבת כמו מאה (!) מצוות כאלו הנעשות בלי תוספת הצער או הקושי!

הפרשנים מדגישים כי כל רמה נוספת של צער וקושי מכפילה את השכר באופן יחסי פי מאה, כך שעל צער או קושי גדולים במיוחד, יקבל האדם שכר גדול ועצום שאי אפשר לשערו.

נכון, קשה לנו לזכור ברגע הקושי את השכר שאנו רק בעתיד נוכל לראות, אבל נדע: אף רגש של צער או של קושי לא נעלם מעיני ה', הוא רואה את הקושי שלך, הוא רואה את המאמצים שלך והוא מאוד מאוד שמח מעריך ו…אוהב אותך.

ולסיום, טיפ קטן שיעזור לך להתמודד מול הסיגריה המגרה בעיצומה של השבת הארוכה: אל תאמר לעצמך "אני לא מעשן היום", במקום זאת דחה את עצמך בסך הכול ב10 דקות וכשהם יחלפו – שוב בעשר דקות וכן הלאה. אם כל פעם תדחה את העישון רק בעשר דקות, יהיה לגוף קל יותר לקבל זאת.

בהצלחה רבה ולשאלות נוספות אם יש, אנחנו כמובן כאן.

שלך

משה

 

תשובה נוספת מהרב של האינטרנט:

שלום לך נתנאל היקר!

אני מבין מאוד את הקושי שלך להימנע מעישון בשבת, אם כי אני בטוח שאם תבין היטב את חומרת האיסור שיש בהדלקת סיגריה בשבת, יהיה לך קל מאוד, ולא תרגיש כל קושי בהימנעות מעישון בשבת ואדרבה כשתעמוד בזה תרגיש עד כמה אתה לא איש שהולך רק אחר רצונות גופך, אלא אתה מצליח להשליט את שכלך על תאוותיך ובכך ייטב לך מאוד

(ולשם הבנת העניין אביא לך דוגמא באדם הנוסע במטוס סגור 12 שעות מישראל לארצות הברית והוא מסוגל לא לעשן במטוס, מפני שיודע שאין אפשרות לעשות זאת, כך הדבר במי שמבין את האיסור ומחמת כך יודע שאין לו אפשרות לעשן בשבת).

כדי להסביר את גודל האיסור די בהעתקת כמה פסוקים מהתורה הקדושה, וכך נאמר בסוף ספר שמות 'שֵׁשֶׁת יָמִים תֵּעָשֶׂה מְלָאכָה וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי יִהְיֶה לָכֶם קֹדֶשׁ שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן לַה' כָּל הָעֹשֶׂה בוֹ מְלָאכָה יוּמָת, לֹא תְבַעֲרוּ אֵשׁ בְּכֹל מֹשְׁבֹתֵיכֶם בְּיוֹם הַשַּׁבָּת'.

מפסוקים אלו שאדם קורא עליו להבין כי בכל הדלקה של סיגריה וכל שאיפה ושאיפה הוא עובר על ציווי מפורש של התורה ומתחייב על כך מיתה. יחד עם חומרת האיסור אמרו לנו חכמינו גם כמה גדול השכר של מי שזוכה לשמור את השבת כהלכתה, ועל כך אמרו שכל השומר שבת כהלכתה אפילו עבד עבודה זרה מוחלין לו כל עוונותיו, ועוד אמרו חז"ל שכל השומר שבת כהלכתה יכול לבקש בקשה והקדוש ברוך הוא מקיימה

בטוחני שכשתאמין בדברים אלו, יקל עליך מאוד להמנע מהעישון בשבת ותזכה להנות מהיום הקדוש הזה ולהתקרב עוד ועוד אל ה' יתברך.

בהצלחה רבה.

תגובות:

  1. אברהם says:

    מאמר מרתק!! חיזקו ואימצו.

יש לך דעה בעניין? זו הבמה שלך!

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.