3/863

לצחוק כל הדרך לגן עדן

הרב שמעון פרץ, ליצן מקצועי וסטנדאפיסט קורע, מספר על המסלול שהוביל אותו כל הדרך לתשובה.

 

יעקב לוסטיג

 

כשגדל שמעון פרץ בבית הוריו בחיפה, הוא ספג את ערכי המסורת היהודית. הקשר לדת היה רופף אומנם, אבל משהו היה שם, ביסודות החינוך שלו בשנות הילדות. עם זאת, מעולם לא עלתה בדעתו המחשבה שיום אחד הוא יופיע בפני קהל, כשאת פניו מעטר זקן עבות, ולראשו כיפה גדולה.

סיפורו של שמעון פרץ הובא בין היתר באתר 'הידברות', בכתבתה של אביגיל איתן. את החינוך הפורמלי קיבל פרץ בבית ספר ממלכתי. מגיל 12 עד 18 התגורר בקיבוץ יקום ולמד עם ילדי הקיבוץ, ובהמשך התגייס ללהקה צבאית בצה"ל. מגיל צעיר היה פרץ סטנדאפיסט, גם אם לא באופן רשמי, תמיד היו החברים מתקבצים סביבו, והוא היה משמח אותם בחיקויים, בדיחות והלצות מלבבות.

"היתה אז תוכנית טלוויזיה לועזית מצליחה בשם "תהילה", מספר הרב פרץ. "אמא שלי היתה מכורה לה. יום אחד היא אמרה לי "שמעון, אני רוצה שתהיה שחקן", אמרתי לה "אמא, את לא רוצה שאני אהיה הרשב"י (רבי שמעון בר יוחאי)?", והיא אמרה: "אני רוצה שתהיה הרגב"ט". שאלתי "מי זה הרגבט?", והיא ענתה: "רבי ג'ון בן טרבולטה…".

פרץ צעד בעקבות החלום של אמו. הוא פנה ללימודי משחק ודרמה ב'בית צבי', שיחק בתיאטרון 'הבימה', הופיע בתוכנית הטלוויזיונית 'זהו זה', בתוכנית הפופולארית 'פספוסים', ב'לא דופקים חשבון' של יהודה ברקן ועוד. לצד הפעילות שלו בתיאטרון ובטלוויזיה פתח הרב פרץ גם עסק פרטי של ליצנים, רקדנים פעלולנים וכל מה שצריך כדי לעשות 'שמייח'.

הוא התחתן, התגרש, התחתן, התגרש והתחתן שוב, עשה חיל בעסקים והצליח מעל ומעבר למצופה, אבל הרגיש אחרי הכל שהעיקר חסר לו. היום הוא כבר בעל בעמיו, יהודי נכבד עם משפחה ברוכת ילדים המתנהלת על פי ההלכה המסורה לנו מדורות קודמים, ברוח ישראל סבא.

  • היה לך הכול. הצלחה, כסף, שפע גשמי. מה עבר עליך שהחלטת לחזור בתשובה?

"חטפתי מכה שהעירה אותי. זה היה בגיל 28 התחתנתי עם בחורה טובה בחתונה כמו מהסרטים, אבל תוך תשעה ימים הבנתי שזה לא זה. נשברתי. הבנתי שמשהו לא תקין. חבר טוב הציע לי להתחזק ולחפש אשה דתייה, הוא טען שככה אני אמצא את האושר והשלווה שאני מחפש בהקמת בית. הוא הכיר לי את הרב דניאל זר, שהזמין אותי לשבת. התחלתי לשמור שבת לאט לאט, אבל עדיין לא חזרתי בתשובה באופן מלא. עוד הייתי עובד בעסק של האירועים, הייתי מגיע לעבודה, מוריד את הכפה ומתחיל לעבוד. בסוף הערב החזרתי את הכיפה.

זה הגיע ממקום שאני מחפש בחורה טובה, שאני רוצה משפחה שתהיה משפחה בריאה ויציבה. בהתאם לכך התנזרתי מיציאות, עד שהכירו לי בחורה טובה, זה היה נראה שהפעם מצאתי את האשה הנכונה. שוב עשינו חתונה מפוארת שנראית כאילו לקחו אותה מסרט. היא בחורה טובה אבל לא הסתדרנו. אחרי חודשיים כבר היה ברור שזה לא זה. חשבתי שאולי אני צריך לשנות כיוון. פשוט לא הבנתי למה זה קורה לי. ואז הבנתי שלכל דבר יש הוראות יצרן. כשקונים רכב – יש לו אחריות, כשקונים מקרר – אפילו לא מכניסים את התקע לחשמל לפני שהטכנאי בא כדי שתהיה אחריות. אז על החיים לא ניקח אחריות? החלטתי שאם זה לא עבד בדרך שהלכתי בה עד היום – ננסה עכשיו חופה וקידושין לפי הוראות יצרן של בורא עולם. ואני הולך עם זה עד הסוף. זאת האמת".

 

  • זהו? נגמרו כל הקשיים ומאותו רגע הכל בא בקלות?

"לא. גם אחר כך היו לי קשיים ועברתי משברים. התחלתי לחפש שידוך, וזה לא היה קל בכלל. אישה אחת אלמנה שעדיין בוכה על מות בעלה, אישה גרושה שכשהגעתי לפגוש אותה גיליתי שיש לה שמונה ילדים וכן הלאה, כל סיפור היה 'תיקון' בפני עצמו. עד שמצאתי את האישה שלי, זה לא היה פשוט. לבעל תשובה זה לא פשוט. פתאום אסור לו לעשות כל מני דברים שהוא היה עושה כי הוא נמצא במסגרת. אבל השתדלתי, עבדתי קשה, עבודה פנימית וחיצונית. ברוך השם בסוף הכרתי את אשתי הצדיקה. בגלל שהייתי גרוש כבר פעמיים, לא קיבלתי אותה בקלות. אביה לקח אותי לרב שיפסוק אם נתחתן או לא. ברוך השם זכיתי".

  • אם היית יכול לדבר עם שמעון פרץ הצעיר והחילוני, מה היית אומר לו?

"הייתי אומר לו: בא נפתח ביחד הרמב"ם, גמרא, בא תלמד, יש שם כל כך הרבה חוכמה.. איך חז"ל יכלו לדון לפני כל כך הרבה שנים בסוגיה – אם יש קובייה ובתוכה יש כהן, האם מותר לעבור איתה מעל בית קברות? מאיפה הגמרא הסיקה שבעתיד יהיה מטוס, ומה עושים במקרה כזה? או בספר תהלים – כל דבר שעבר על דוד המלך, הוא כתב עליו שיר. וכל שיר – פגז: שיר למעלות, אשא עיני אל ההרים, מאין יבוא עזרי, עזרי מעם השם, כל מילה בול במקום. הרבה מתלהבים משייקספיר, אבל הטקסט האמתי הוא הטקסט העברי".

  • ושמעון של פעם היה מקשיב לך?

"היה לי קשה, כי שמעון של פעם היה עובד כל הזמן, בסופרלנד, בלונה-פארק, במלונות, באירועים, לא היה זמן בכלל. אין זמן להקשיב כי רצים אחרי העבודה".

 

  • מישהו מסביבתך חזר בתשובה בעקבותיך?

"כן, הייתי בדרום אפריקה, היה שם בחור מאוד נחמד בהופעה. צחק, צחק… בסוף הערב אמרה לי מישהי: זה שצחק הוא אחי. הוא עשיר מאוד, אבל גם רווק בן 44. אני מאוד אשמח אם תוכל לחתן אותו. אז אמרתי לו שיבוא לישראל, והוא באמת עשה את זה. הוא בא לארץ, הכיר מישהי מראש העין והתחתן איתה. יש לו כבר ארבעה ילדים. חזר בתשובה, שומר טהרת המשפחה, כשרות. תראי איך מסטנד-דת נפתח הלב".

 

  • ההופעות שלך לא מנסות לחזק באופן מוצהר. אז מה המטרה העיקרית שלהן?

"ללמד שמי שחי בסרט – אוכל בסוף סרטים. אני רוצה שתהיה לקהל אמונת חכמים. בא אחד לרב אומר לו: מה יהיה איתי?, הרב פתח ספר תורה ואמר לו: עוד ארבעה חודשים אתה מת. אחרי שמונה חודשים חזר אליו: הרב, הנה אני עוד חי, אמר לו הרב: אם היתה לך אמונה היית מת".

 

יש לך דעה בעניין? זו הבמה שלך!

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.