1/896

כל מה שרצית לדעת על הדלקת נרות חנוכה!

מתי מדליקים את הנרות? כמה נרות מדליקים? הנרות צריכים להיות דווקא צבעוניים? ומה עושים בשישי בערב?

יעקב לוסטיג

 

  • כמה נרות מדליקים בחנוכה?

תשובה: בעיקרון מספיק להדליק נר אחד בכל ערב מערבי החנוכה, מהדרים להדליק על פי שיטת 'מוסיף והולך': בלילה הראשון מדליקים נר אחד, בלילה השני שני נרות, בשלישי שלושה ובלילה השמיני שמונה נרות.

  • האם חייבים להדליק אותם דווקא בחנוכיה?

את הנרות לא חייבים להדליק בחנוכיה, אך אם החלטנו להדר ולהדליק יותר מנר אחד צריך להקפיד שהנרות יהיו בשורה ישרה, ושהלהבה שלהם לא תהיה מחוברת, אלא כל נר ידלק בפני עצמו.

  • אילו נרות צריכים להדליק? משמן? משעווה? דווקא צבעוניים?

סוג הנרות אינו משנה, וכל הסוגים המצויים בימינו כשרים. אפשר להדליק בנרות פרפין או שעווה, וכן בנרות עם שומן מהצומח או מהחי.

עם זאת, עדיף להדליק נרות שמן, ועדיף גם שזה יהיה שמן זית, שבתוכו מניחים פתילה מצמר גפן או חומר מתאים אחר.

מה שחשוב זה שהנר יהיה מספיק גדול, או אם אנו מדליקים בשמן, שיהיה מספיק שמן, כדי שהנר ידלק עד חצי שעה אחרי צאת הכוכבים. צריך להקפיד על כך בעיקר בערב שבת, שאז אנו מדליקים את הנרות לפני שקיעת החמה, והם צריכים לדלוק זמן ארוך מהרגיל, עד חצי שעה אחרי צאת הכוכבים. לכן עדיף להשתמש בנרות לבנים ולא בנרות צבעוניים, אם הנר הצבעוני אינו דולק יותר מחצי שעה.

  • מה קורה אם הדלקתי נרות והם כבו בגלל דלת שנטרקה או שהחנוכיה נפלה?

המצווה היא להדליק נרות. ברגע שקיימנו אותה, כבר לא אכפת לנו אם הם כבו, למרות שאסור לכבות אותם בכוונה עד חצי שעה אחרי צאת הכוכבים. עם זאת, צריך להדליק אותם מלכתחילה באופן שהם יוכלו לדלוק עד חצי שעה אחרי צאת הכוכבים. צריך שהנרות יהיו מספיק גדולים, ושהחנוכיה תעמוד במקום שבו אין רוח שעלולה לכבות את הנרות וכו'.

  • איפה מניחים את החנוכיה?

מי שגר בקומת קרקע יכול להדליק את נרות החנוכה בדלת הפונה לרחוב, או בחלון הפונה לרחוב. מי שגר בקומה ראשונה ידליק בחלון הפונה לרחוב. ומי שגרים בקומה שניה או שלישית ומעלה, ידליקו בדלת הבית הפונה לחדר המדרגות.

יש מצווה מיוחדת להדליק ליד הדלת, בצד ההפוך מהצד של המזוזה, כך שאחרי הדלקת הנרות נעמוד בין הנר ובין המזוזה, כשעל גופנו בגד עם ציצית, ונהיה מוקפים במצוות.

עם זאת, במקרה שאי אפשר להדליק בדלת ובחלון, אפשר להדליק גם בתוך הבית, על השולחן במטבח או בסלון וכדו'.

  • באיזו שעה מדליקים נרות?

את הנרות יש להדליק בזמן צאת הכוכבים. אם אינכם יודעים מתי חל הזמן הזה, אפשר לבדוק בלוח השנה מתי יצאה השבת האחרונה, וזהו בערך זמן הדלקת נרות החנוכה, כי גם צאת השבת הוא בצאת הכוכבים.

  • מתי מדליקים את הנרות בערב שבת ובמוצאי השבת?

בערב שבת מדליקים את הנרות לפני הדלקת נרות שבת, ומיד לאחר מכן מדליקים נרות שבת – לפני ששוקעת השמש. כאמור צריך להקפיד שהנרות יהיו מספיק גדולים כדי שידלקו עד חצי שעה אחר צאת הכוכבים.

במוצאי שבת מדליקים את נרות החנוכה אחרי שמבדילים על היין.

  • מי מדליק את הנרות?

בני עדות המזרח נוהגים שבכל בית מדליקים נרות בחנוכיה אחת. רק אדם אחד מבני הבית מדליק את הנרות, ובדרך כלל עושה זאת ראש המשפחה. אצל האשכנזים נוהגים שכל אחד מבני הבית הזכרים מדליק חנוכיה משלו, וגם ילדות קטנות יכולות להדליק.

  • אלו ברכות מברכים לפני הדלקת הנרות?

בכל אחד מלילות החנוכה מברכים שתי ברכות לפני הדלקת הנרות:

בָּרוּךְ אַתָּה אַדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהַדְלִיק נֵר חֲנֻכָּה:

בָּרוּךְ אַתָּה אַדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁעָשָֹה נִסִּים לַאֲבוֹתֵינוּ בַּיָּמִים הָהֵם בַּזְּמַן הַזֶּה:

בלילה הראשון של חנוכה מברכים ברכה נוספת לפני הדלקת הנרות:

בָּרוּךְ אַתָּה אַדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְּמַן הַזֶּה:

  • מה עושים אחרי הדלקת הנרות?

בעיקרון אין חיוב להישאר על יד הנרות הדולקים בכלל, אך נהגו לשבת לפחות חצי שעה ליד הנרות, ומנהג יפה הוא. כמו"כ נוהגים לשיר פיוט 'מעוז צור ישועתי', ולשחק בסביבונים סמוך לנרות. ההורים מחלקים דמי חנוכה לילדים, ואוכלים מאכלים עם שמן, זכר לנס שנעשה בשמן. כמו"כ אוכלים מאכלים חלביים, זכר לנס 'יהודית' שנעשה עם מאכלי חלב.

חשוב לזכור שעיקר מצוות הדלקת נר חנוכה היא לפרסום הנס שאירע בבית המקדש, כשהשמן המועט דלק שמונה ימים. לכן צריך לדבר עם הילדים ועם בני הבית על הנס, לספר קצת את סיפור החנוכה, את המאבק של המכבים ביוונים שרצו לנתק את עם ישראל מתורת ישראל, ורצו להפוך את היהודים לבני אדם 'רגילים', כמו כל הגויים. המסר העיקרי של חנוכה הוא שיהודים נאבקים על העקרונות שלהם, ועל קיום התורה והמצוות בכל מחיר, ובסופו של דבר, אם אנחנו עושים מקסימום מאמץ, הקדוש ברוך הוא עוזר לנו גם כשמולנו ניצב אויב חזק ועצום פי כמה וכמה מאתנו.

יש לך דעה בעניין? זו הבמה שלך!

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.