2/3169

הנחת תפילין – למה בעצם?

הרב יונה פיינהנדלר נותן לנו את עשרת הסיבות למצוות הנחת תפילין. לימודי יהדות ברשת - מרתק!

היום אנחנו רוצים לשוחח על מצוות הנחת תפילין. במה אנו זוכים ע"י קיום מצווה זו?

אתן לכם 10 דברים נפלאים.

דבר ראשון: באמצעות הנחת תפילין אנחנו זוכים לקיים כל רגע 8 מצוות. מדוע 8 מצוות?
בתוך הקופסא הקטנה יש ארבעה פרשיות: שמע ישראל, והיה אם שמוע, קדש, והיה כי יביאך. ארבע בראש ארבע ביד זה שמונה, כל פרשייה ופרשייה זה מצווה בפני עצמה, אנחנו זוכים בשמונה מצוות.
דבר שני: אדם שמקיים מצווה זו מדי יום מאריכים לו ימים ושנים. מי לא רוצה חיים יפים? אתה, אני וכולנו יחד מאריכים לו ימים ושנים.
דבר שלישי: אדם שמניח תפילין מוחלים לו על כל העוונות, מסתבר שהיה איזה עבירה שעברתם – אני בטוח שלא אתם נשמות, אבל אולי פעם אחת עברתם באיזה עבירה, היא נמחקת ונעלמת.
דבר רביעי: יוצאת 'בת קול' בשמיים, יוצאים ואמרים "אמיר" "רונן" "שוקי" כולכם, כל מי שמקיים את המצווה יוצאת בת קול ואומרת "תעזרו לו" יהיה לו טוב בחיים.
דבר חמישי: מלאכים הולכים ומביאים את הזכות שלו לקדוש ברוך הוא ואומרים לו "אתה רואה איזה בחור נחמד יש לך?! הוא הלך והניח תפילין"
דבר שישי: הקב"ה משתדל בעולם הזה בזכות קיום המצווה שלך מדי יום.
דבר שביעי: הקב"ה נותן לבן-אדם שכר, לא שכר היום לא שכר מחר… שכר לדורי דורות, כן כן כמו שאתם שומעים, לדורי דורות לנצח נצחים, הזכות של התפילין תישאר לכם לכל החיים וגם לנכדים ולנינים שלכם.
דבר שמיני: מובטח למי שמקיים את המצווה מדי יום שיהיה בן עולם הבא, עולם הבא הוא עולם נצחי.
על הדרך נזרוק לכם משהו יפה.
מה זה נקרא עולם נצחי? נצח פירושו 'ערך של זמן בלי זמן'. ללא גבולות.

אומר החפץ חיים הקדוש אני יתן לכם ערך של עולם הבא. אדם ימלא חדר בחיטים, יקח ציפור ופעם במאה שנים היא תאכל חיטה אחת, כמה זמן ייקח לה לגמור את זה? אולי מאה מליון שנים. ואם הוא לא ימלא את כל החדר, אלא הוא ימלא את כל העיר… כמה זמן יקח לה לגמור את זה? או הא! אין לזה מספר. ואם הוא ימלא את כל העולם כולו בחיטים, כמה זמן יקח לציפור שתקח אחת למאה שנה חיטה אחת לגמור את הכל?? אין ספור… עולם הבא זה הרבה יותר מזה. ואם אדם הולך ומניח תפילין אתם יודעים למה הוא זוכה. הוא זוכה לנצח, בדיוק מה ששמעתם עכשיו לדורי דורות לנצח נצחים הוא זוכה לחיים מאושרים.
דבר תשיעי: אין אש גהינום שולטת בו, בשמים יש אש כמו שכולם יודעים, האש הזאת לא עובדת על אדם שמקיים מצווה זו.
ודבר עשירי: יש ארבעה מלאכים שהולכים מסביב לאדם שמקיים מצווה זו, ושומרים עליו יום יום שעה שעה.
אהובי! זה לא שווה? בטח שווה!
אז למה באמת צריך לקיים את המצווה הזו מדי יום?
נספר קצת מה זה מצוות הנחת תפילין. לא מדובר סתם בשתי קוביות שמניחים לך הראש ועל היד. מצווה זו היא זכר ליציאת מצרים, ביציאת מצרים הקב"ה הראה לנו שהוא אבא אוהב, איך? הוא לקח אותנו מהגלות הקשה ביותר שהייתה בעם ישראל, יותר מהשואה, לקחו אנשים שחטו אותם התרחצו בדמם, לקחו ילדים קטנים שמו אותם במקום לבנים, שיעבוד נורא! איום ונורא! לקח הקב"ה את משה רבינו ואמר לו תוציא אותם, ואז הם יהיו בני אהובי בני בכורי ישראל, הבנים הבכורים הכי אהובים בעם ישראל.
לקח הקב"ה והוציא אותנו ואמר אני רוצה שתזכרו מה אני עשיתי לכם, איך תזכרו? כל שנה אנחנו עושים לילה אחד "ליל הסדר" שבו אנחנו יושבים כולנו כל אחד מסביב לשולחן, כל עם ישראל דתיים, חילונים כולם יושבים יחד וזוכרים את את הניסים שאבא עשה לנו במצרים.
אין לנו אלצהימר אבל איך נזכור את היציאת מצרים כל יום? אומר הקב"ה שימו תפילין על הראש ועל היד וכך תזכרו אותי כל יום לא רק לילה אחד בשנה.

כמו שאתם שמים לב יש לנו שני דברים שבלעדיהם אי אפשר לחיות, מהם? המח והלב. המח הוא נותן את כל הפקודות, הלב זה המנוע שנותן את החמצן ואת האפשרות למח לעבוד. אנחנו שמים תפילין אחד כנגד המח ותפילין אחד כנגד הלב, להראות שכל החיים שלנו הם סביב האמונה בקב"ה.

בזכות מצווה זו נזכה לחיים מאושרים.

תגובות:

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

    עשר. תגובות. באמת. מרתקות. אם. היו. מאוד. מאוד. מרתק

  2. דניאל says:

    מחזק ברמה מטורפת אשריך תודה רבה חיזקת אותי מאוד אתה רק גרמת לי לרצות להניח תפילין כמה שיותר מהר

  3. ירון. אברהם says:

    מתי. יהיהי. תחיית. המיתים

יש לך דעה בעניין? זו הבמה שלך!

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.