1/105

האם אני יכולה לשנות את סדר הברכות

אני מגיעה מרקע חילוני ולאורך שנים רבות מוסיפה לי מצוות והלכות. לאחרונה ממש התחלתי לבקש את ברכות השחר

שלום לכבוד הרב,
אני מגיעה מרקע חילוני ולאורך שנים רבות מוסיפה לי מצוות והלכות. לאחרונה ממש התחלתי לבקש את ברכות השחר ומעבר להבדלים הגדולים בין הגרסאות, הבחנתי שגם הסדר שונה. עדיין, בכל הנוסחים שראיתי הברכה מסתיימת בדברים שיש להישמר מהם וזה אישית מעורר בי תחושה לו נוחה. קשה לי למשל לסיים עם הבקשה להצלה מכל הדברים הרעים שמסתיימת במילים "ומדינה של גיהנום".
פשוט כי זה מסתיים במילים קשות כל כך ובאיזכור מה שאנו רוצים להרחיק מעלינו. האם ניתן להחליף בין הברכות ולמשל לסיים בדברים שהקרן קיימת לעולם הבא? זו ברכה שמאד התחברתי אליה.
תודה רבה!

שלום רב לך ואשרייך שאת זוכה להתחזק ולהוסיף לך מצוות וזכויות, ככל שאת מוסיפה יותר את מתעלה ומתקדשת יותר ויותר.
לשאלתך, אינני יודע איזה מברכות השחר מעורר בך תחושה לא נוחה, אולי אינך מבינה את משמעותה האמיתית של הברכה, מאחר וכל הברכות נועדו כדי לשבח את הבורא על הדברים הטובים שנתן לנו, ועל כך אנו מסיימים בברכת הנותן ליעף כח ולאחר מכן משבחים את ה' על חסדיו הרבים עמנו בכל יום. באופן עקרוני יש ברכות שהסדר שלהם מעכב ויש ברכות שהסדר אינו מעכב, אך בכל אופן לא מומלץ לשנות את הסדר, אך כן כדאי להבין את משמעות הברכות,
תיבות ומדינה של גיהנום, אינם נמצאות בכל הנוסחאות, כי אם בנוסח ספרד והיא תוספת של אחד מראשוני הראשונים לפני כ800 שנה, וכוונת תיבות אלו היא להתפלל שנזכה במשך היום לעשות רק מעשים טובים שלא נענש בדינה של גיהנםו, אך אם קשה לך עם הזכרת ענין זה, את יכולה לומר כנוסח אשכנז שבו אין אומרים תיבות אלו ומסיימים את הברכה בתיבות "בין שהוא בן ברית ובין שאינו בן ברית".

בהצלחה רבה

יש לך דעה בעניין? זו הבמה שלך!

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.